Na vysočině škodí kůrovec nejvíc v lesích Třebíčska, naopak nejméně poškozené jsou v letošním mimořádně suchém roce lesní porosty v nejvyšších polohách kraje. Stav lesů zjišťovali úředníci kraje a radnic počátkem tohoto měsíce pomocí několika monitorovacích letů. Kůrovcová ohniska zaznamenali do map a budou o nich jednat s vlastníky lesů. Uvedl to v tiskové zprávě krajský radní Zdeněk Chlád.
Nejnepříznivější situace je podle Chláda v části okresu Třebíč, kde je výskyt ohnisek velice častý. Napadené smrky se z letadla dají poznat podle rezavějícího jehličí. Po upřesnění pochůzkou v terénu budou úředníci projednávat nezbytné kroky s majiteli lesů. Pro zabránění dalšího šíření kůrovců je důležité včasné zpracování či asanace napadeného dřeva, upozornil radní.
Problémy s kůrovcem se ale na vysočině netýkají jen Třebíčska. I lesní podniky hospodařící na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a na Žďársku uvedly, že od konce prázdnin těží jen souše a stromy napadené kůrovcem. Kupříkladu Lesní družstvo obcí se sídlem v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku počítá s tím, že objem poškozeného dřeva bude představovat kolem deseti procent jeho roční těžby. Situace je podle některých lesníků ještě horší v některých teplejších částech republiky.
Lesy zabírají třetinu území vysočiny. Jejich letecké sledování se provádí vždy na přelomu léta a podzimu.
Kontrolami lesů se nyní spolu s odbornými lesními hospodáři zabývají i úředníci měst na vysočině. Pokud zjistí stromy napadené kůrovcem, zasílají vlastníkům výzvy k nápravě - odtěžení napadených stromů, řekla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. Majitelům lesů, kteří by nemocné stromy do jara nezlikvidovali, hrozí pokuta.*