Levandule na Břeclavsku letos kvetou později, samosběr již začal

Návštěvníci Staroviček na Břeclavsku si opět mohou domů přinést trsy aromatické levandule. V sobotu na farmě několik set metrů za vsí začal samosběr levandule lékařské a v příštích dnech si lidé nasbírají i odrůdu grosso. Zájem je zatím o něco menší než loni. Kvůli chladnějšímu jaru letos rostliny kvetou později, počasí jim však neuškodilo, řekl jeden z majitelů farmy Stanislav Bíza.

"Loňská sezona začala po zmírnění koronavirových opatření a zájem lidí byl velký. Letos je trochu vlažnější, což jsme nečekali. Zřejmě se to ale zlepší se začátkem prázdnin, samosběr potrvá minimálně do poloviny července. Levandule začaly vyrážet kvůli studenému jaru o něco později, ale zase dostaly hodně vláhy a daří se jim. Lékařská, která bývá nízká, je nyní zhruba metr vysoká," řekl Bíza.
Malý kousek francouzské Provence roste za Starovičkami na třech hektarech už osmým rokem. Letošní novinkou mezi výrobky farmy jsou tvrdé levandulové bonbony nebo látky na polštáře z recyklované bavlny. Farma by se v budoucnu mohla ještě rozrůst, a tak majitelé jednají o koupi dalších ploch, kde by mohly růst jiné bylinky. Momentálně je však nejvíce zaměstnává plánovaný přesun prodejny a výroby z centra obce blíž k farmě. To požaduje také vedení Staroviček.
"Příští zastupitelstvo snad projedná pořízení změny územního plánu, abychom se mohli přestěhovat. Jeden projekt jsme již měli připravený, ale před třemi lety jej zastupitelé neschválili. Našli jsme proto jinou lokalitu, blíž k poli, kam chceme naše zázemí přestěhovat, aby v obci nevznikaly žádné třecí plochy. Místní si stěžují, že je moc rušno, navíc naši návštěvníci musí parkovat za obcí, pak jít kilometr na pole a ještě další kilometr k prodejně," dodal Bíza.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down