Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vyhodnotila kontrolu zdravotní nezávadnosti, jakosti, správného označování a dodržování předepsané výrobní technologie nejlevnějších stolních vín, která jsou prodávána v plastových obalech nebo krabicích.
Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel využili odborníci SZPI poprvé pro vyhodnocení kontroly vína metodu nukleární magnetické rezonance (NMR). Tato metoda umožňuje prokázat botanický původ líhu obsaženého ve víně a zjistit tak, zda bylo víno skutečně vyrobeno takovými postupy, které umožňují příslušné předpisy. Podle zákona o víně může např. stolní víno pocházející z určité vinařské zóny obsahovat jen určitý nejvyšší obsah alkoholu vyrobeného z řepného cukru. Metodou NMR je možné obsah tohoto druhu alkoholu prokázat.
Jednoduše řečeno, pokud je tato maximální hranice překročena, pak mohlo být víno buď doslazeno řepným cukrem, protože bylo vyrobeno z málo vyzrálých hroznů nebo mohl být do vína přidán jiný alkohol. Další možností je zmnožení vína přidáním tzv. druháku nebo kvasničáku, které se při výrobě také doslazují. Všechny tyto praktiky jsou nepovolené a takový nápoj je pak hodnocen jako klamavě značený, protože nemůže být označen jako víno.
Ze 17 vzorků různých stolních vín vyhověly všem zjišťovaným parametrům pouze tři z nich (necelých 18 %). Deset vzorků nevyhovělo senzoricky, protože vykazovaly choroby a vady, které zhoršují jakost vína, sedm vzorků bylo klamavě označených, protože byly vyrobeny nepovolenými technologickými postupy, u sedmi vzorků inspektoři zjistili klamavé značení, kdy byla uvedena neodpovídající země původu a v šesti případech bylo během senzorických zkoušek zjištěno, že víno nebylo vyrobeno z hroznů vinné révy. U většiny vzorků inspektoři zjistili souběžně více nedostatků. Žádné z vín nebylo zdravotně závadné.
Podle slov ústředního ředitele SZPI ing. Jakuba Šebesty se v českém a moravském vinařství v posledních letech mnohé významně zlepšilo. Přesto se dosud najdou výrobci vína, kteří nectí zákon a domnívají se, že jsou nepostižitelní. „Touto kontrolou chceme dát najevo, že umíme zjistit nejen zmnožování vína vodou, ale také další nepovolené praktiky používané při jeho výrobě. I když objem této kontrolované produkce není nijak významný, nechceme, aby několik nepoctivců kazilo dobré jméno našeho vinařství.“
Přestože u většiny levných stolních vín platí „za málo peněz, málo muziky“, mají spotřebitelé nakupující tento druh vín také právo na odpovídající kvalitu. Vzhledem k výsledkům kontroly a vzhledem k tomu, že se použitá metoda NMR osvědčila, bude SZPI pokračovat v dalších kontrolách vín, a to nejen stolních.