18.08.2004 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Levná zelenina z Polska vede k neprodejnosti domácích produktů

Dovozy z Polska nutí pěstitele z jižní Moravy snižovat plochy zeleniny, popřípadě je zaorávat. Jejich produkty jsou totiž na domácím trhu neprodejné vzhledem k nízkým cenám a dotační politice polského státu.

Neprodejnost zeleniny potvrdil předseda představenstva Agrární komory v Břeclavi Jan Hajda. Poukázal na ZD Bulhary na Břeclavsku, které z tohoto důvodu zaoralo čtyři hektary raného zelí a květáku. Ceny zeleniny jsou nastaveny velmi nízko. Poláci jsou podle něj schopni dodávat do Prahy květák včetně dopravy za pět korun, zatímco tuzemští pěstitelé požadují minimálně osm korun. V regionu se proto projevuje ústup od zeleniny a řada ploch se zřejmě úplně zaorá, soudí představitel Agrární komory.
Domácí zpracovatelé požadují na tuzemských pěstitelích zeleniny polské ceny, a to je nepřijatelné, řekl Hajda za ZD Sedlec u Mikulova, kde je předsedou. Zelí by podle představ zpracovatelů mělo stát 1,50 Kč, zatímco ještě loni platilo družstvo 2,30 korun.
V tuzemsku je zelinářství v posledních letech obecně na ústupu. Úroda zeleniny loni u nás klesla na 296 000 tun proti předloňským 332 000 tunám. Ještě v roce 2001 přesahovala 400 000 tun. Na jižní Moravě se loni podle statistických údajů prodalo více než 33 000 tun zeleniny, což je necelá pětina z republikové produkce. Naopak narůstá dovoz, který poslední dva roky převýšil domácí sklizeň. Na poklesu zelinářské výroby se podílí i nestabilní situace ve zpracovatelském průmyslu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down