08.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lhát v žádostech se nevyplácí

Pracovníci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) zjistili, že se začaly objevovat případy, kdy ve snaze získat co nejvíc preferenčních bodů někteří žadatelé o dotace v přesvědčení, že „se to nekontroluje“ zatrhávají i ta kritéria, která nesplňují nebo v době podání prokazatelně nesplňovali. Agroweb o tom informoval mluvčí SZIF Vladimír Voráček.

Státní zemědělský intervenční fond se při projednání žádosti u některých hodnocených skutečností opravdu řídí pouze "požadavkem" předkladatele projektu na přidělení bodů a splnění podmínky bodovacího kriteria kontroluje až následně. Například až při podpisu Dohody o poskytnutí dotace.
Tato snaha SZIF o odbourání nadbytečné byrokracie ale naráží na pokusy o „zneužití důvěry“ ze strany některých žadatelů. Tím, že jedni dostanou neoprávněné body, nemohou být uspokojeni jiní žadatelé, kteří by jinak na dotace dosáhli. Především u dotačního titulu „Zahájení činnosti mladých zemědělců“ se může vzhledem ke stanoveným termínům jednat i o konečnou ztrátu možnosti tuto dotaci získat.
Pokud se při kontrole prokáže, že žadatel v době registrace Žádosti o dotaci nesplňoval podmínky pro přiznání bodované výhody, a přesto ohodnocení takového preferenčního kritéria nárokoval, musí být jeho Žádost pro porušení pravidel pro poskytnutí dotace odmítnuta. V některých případech se tím žadatelé i diskvalifikují z možnosti žádat o dotaci také i v dalším roce.
Důležité je rovněž to, že většinu preferenčních kritérií, které žadatel zvolil, musí dodržovat po dobu pěti let od podpisu Dohody o poskytnutí dotace. V případě, že by se kdykoliv v této lhůtě zjistilo, že některé z kritérií, za něž žadatel obdržel body navíc, není dále dodržováno, žadatel by musel již celou vyplacenou dotaci vrátit.
Další podrobnosti jsou k dispozici na portále SZIF - http://www.szif.cz/irj/go/km/docs/apa_anon/cs/zpravy/hlavni_stranka/1215075505625.pdf,
http://www.szif.cz/irj/go/km/docs/apa_anon/cs/zpravy/eafrd/osa1/3/32/1183529978309.pdf,
http://www.szif.cz/irj/go/km/docs/apa_anon/cs/zpravy/eafrd/osa1/3/32/1209712974515.pdf.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down