Liberecká nadace s obcemi vysadí přes třináct tisíc jedlí

Lesy na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku obohatí letos přes 13 000 jedlí. Jde o pokračování dlouhodobého projektu, jehož cílem je zvýšit druhovou rozmanitost místních lesů. Informoval o tom ředitel liberecké Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Nadace projekt zaštiťuje.

"Podíl jedle v místních lesích je dlouhodobě zcela minimální a naší snahou je vrátit ji zpět do přírody. Vnímáme důležitost druhově i věkově pestrých lesů, a proto jim tímto způsobem pomáháme," uvedl Petrovský. Přirozený a zdravý les má podle něj pozitivní dopad například na zadržování vody v krajině. Letos se bude stejně jako v minulých letech sázet v obcích Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Dlouhý Most, Šimonovice, Kryštofovo Údolí, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou a Rynoltice. Projekt pokračuje čtvrtým rokem. Díky němu bylo dosud v regionu vysazeno 127 350 sazenic buků, dubů a jedlí za více než 5,7 milionu korun. Letos náklady na sazenice, výsadbu a následnou ochranu vyjdou na bezmála 700 000 korun. "Náš finanční podíl se každoročně navyšuje o nějakých 50 000 až 70 000 korun," uvedl Petrovský. Peníze na projekt získává nadace převážně od firemních dárců. Obce se na něm podílí zhruba ze 40 procent, letos na něj vydají dohromady 300 000 korun. Z jejich peněz se bude hradit vybudování oplocenek, které malé stromky chrání před spárkatou zvěří po dobu přibližně 15 let. "Spárkatá zvěř je v lesích přemnožená, a opatření na ochranu nových sazenic jsou proto nezbytná. I přes jejich finanční náročnost jsou však z pohledu úspěšného vývoje lesního porostu ze stadia sazenic až do fáze zajištěné lesní kultury zcela klíčová," dodal Petrovský.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down