03.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecká potravinová banka má za sebou rekordní rok

Liberecká potravinová banka má za sebou rekordní rok, potřebným loni rozdělila přes 380 tun potravin a drogerie, zhruba o deset procent víc než v roce 2021. Přibylo zejména čerstvého zboží, které banka získává z obchodních řetězců. Daří se uzavírat nové smlouvy s obchodníky, loni tak banka získala 280 tun čerstvého zboží, o třetinu víc než o rok dřív. Uvedl to ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček.

Potravinová banka získává z obchodů pečivo, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Jde podle Vlčka o potraviny, které jsou před koncem spotřeby a obchodníci by je už nedokázali prodat, museli by je zlikvidovat a skončily by v kontejneru. "Díky spolupráci s řetězci se nám daří zachránit víc potravin a díky tomu doplňujeme balíčky pro potřebné čerstvými potravinami," doplnil ředitel banky. Rodiny s dětmi se díky tomu dostanou třeba k ovoci a zelenině, které by si samy často nemohly dovolit koupit. Podle Vlčka přibylo loni nejen získaných potravin, víc lidí ale také potřebovalo pomoc. "Velké množství potravin se připravovalo pro válečné uprchlíky, hlavně na začátku té uprchlické krize. Únor, březen, duben byly opravdu hektické, velké množství potravin se vozilo do koordinačního centra, které pro uprchlíky zřídilo město Liberec, a stále ještě vozíme čerstvé potraviny na Liberecký kraj, kde funguje krajské asistenční centrum pomoci (KACPU)," dodal ředitel banky. Trvanlivé potraviny pomáhají bance zajistit jarní a podzimní potravinové sbírky, v těch se loni podle Vlčka podařilo zajistit bezmála 40 tun potravin. Zásoby se ale tenčí, regály jsou teď zaplněné jen zpola, chybí třeba zeleninové konzervy, tenčí se zásoby paštik nebo instantních polévek. "Snažíme se s tím šetřit, ale ten tlak je poměrně velký. Jak se tenčí zásoby, tak ty balíčky trvanlivých potravin jsou menší, ale zase se těm rodinám snažíme dát víc čerstvých potravin," řekl. Potravinová banka v Liberci funguje od poloviny roku 2012, byla čtvrtou, která v zemi vznikla. Spolupracuje se 60 organizacemi, jejichž prostřednictvím potraviny a drogistické zboží rozděluje potřebným. Za dobu své existence rozdělila přes 1400 tun potravin a drogistického zboží. Podle Vlčka přibývá dárců, kteří bance pomáhají i mimo potravinové sbírky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down