Liberecký kraj chystá v souvislosti s africkým morem prasat novou dotaci

V souvislosti s africkým morem prasat připravuje Liberecký kraj novou dotaci. Podpořit chce nákup chladicích zařízení, kde by mohli myslivci skladovat ulovené divočáky do doby, než od veterinární správy dostanou výsledky laboratorního vyšetření. Na výsledky se čeká zhruba týden, řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek. V dotačním programu by měly být k dispozici dva miliony korun. 

Díky dotaci by se mohla zvýšit kapacita na uskladnění zvířat

Díky dotaci by se mohla zvýšit kapacita, kde bude možné ulovená zvířata uskladnit než bude jasné, zda je kus v pořádku a je možné ho zkonzumovat, nebo v pořádku není a musí být odeslán k likvidaci do asanačního podniku. "Počítáme, že bychom mohli podpořit nákup až 126 chladicích zařízení, pokud o ně uživatelé honiteb budou mít zájem," doplnil Židek. Dotace bude podle něj možné poskytnout zpětně na chladicí boxy koupené do konce letošního roku. Maximálně může žadatel získat polovinu vynaložených peněz.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašeči nákazy. První případ moru prasat potvrdili v Libereckém kraji veterináři počátkem prosince loňského roku, od té doby se nákaza prokázala u více než 50 kusů nalezených nebo ulovených divočáků na Liberecku a jednoho kusu na Českolipsku.

V Libereckém kraji jsou zavedena dvě uzavřená pásma

V Libereckém kraji jsou v souvislosti s nákazou zavedená dvě uzavřená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Pásma zahrnují dohromady katastry 44 obcí. Obklopuje je nárazníková oblast zvaná uzavřené pásmo I, které zahrnuje 166 katastrálních území a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji. V celé oblasti mohou divočáky lovit jen předem proškolení lovci a každý ulovený kus se musí vyšetřit na africký mor.

V takzvaném uzavřeném pásmu I myslivci od začátku roku ulovili 1042 prasat divokých a dalších 299 v pásmu II. Na zástřelném bylo zatím vyplaceno přes milion korun a dalších 242 000 korun vyplatili na nálezném za bezmála 120 kusů, které myslivci našli v obou pásmech uhynulé nebo je srazila auta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down