Liberecký kraj přidá včelařům

Liberecký kraj se rozhodl přidat včelařům dalších 400 tisíc korun z krajských rezerv. V grantovém programu na podporu včelařů tak bude na podzim k dispozici 900 tisíc korun. Peníze z programu budou určeny hlavně na pořízení nových úlů a drobných potřeb, uvedl krajský radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek. Kraj včelaře cíleně podporuje už třetí rok. Potřeby chovatelů ale výrazně převyšují jeho finanční možnosti, proto se pravidla pro přidělování dotací zpřísnila.

„V loňském roce jsme rozdělovali 800 tisíc korun a museli příspěvky krátit, protože žádosti výrazně převyšovaly naše možnosti. Dotaci obdrželo 33 včelařů,“ poznamenal Podzimek. Kraj proto letos zvýšil požadavek na povinnou spoluúčast včelařů z loňských deseti na 20 procent, aby se dostalo na víc žadatelů. „Navíc bude dotace kraje přednostně poskytována na věci, které nepodporuje stát,“ vysvětlil radní. Včelaři tak podle něj nemají možnost dostat příspěvek třeba na zařízení na zpracování medu.
Včelařů i včel v Libereckém kraji ubývá. Třeba na Liberecku je podle Podzimka jen 580 včelařů s 6000 úly. Úbytek včel se podle radního projevuje nižšími výnosy řepky i dalších zemědělských plodin. Zřízení nového chovu, pořízení úlů a další věci přijdou ale podle včelařů zhruba na 50.000 korun. Kraj se proto podle radního snaží rozvoj včelařství podporovat a z grantového programu přispívá i na prezentaci včelařů a nábor mladých lidí. „Žádosti o dotace budeme přijímat od 1. do 30. září,“ dodal Podzimek.
Úbytek včelařů trápí prakticky celé Česko, ještě v 90. letech minulého století bylo v zemi na 80.000 včelařů, kteří pečovali o 800.000 včelstev, jejich stavy ale klesly o více než třetinu. V Libereckém kraji v minulých letech navíc stavy zdecimovala varroáza, které zlikvidovala na 30 procent včelstev a v kraji jich zůstalo sotva 20.000. Ubývá ale i včelařů. Na Liberecku jejich průměrný věk překračuje 60 let, mladí lidé se mezi nimi objevují výjimečně. Odrazují je malé výnosy i nedostatečná státní podpora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *