Liberecký kraj vyplatí 35 000 Kč za ovce roztrhané vlky

Liberecký kraj letos zaplatí téměř 35 000 korun za ovce, které chovatelům roztrhali vlci. Počet žádostí o náhrady škod ukazuje, že vzácných zvířat na Českolipsku přibývá. Zatímco loni dostal kraj jedinou žádost o náhradu škody a vyplatil za roztrhanou ovci 6000 korun, letos je už žádostí pět. Naposledy vlk roztrhal ovci v září chovateli v obci Bezděz na Českolipsku. Uvedl to radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann.

Škodu majiteli ovce vyplatí Liberecký kraj, který má pro tento případ k dispozici dotaci od Ministerstva financí vyhrazenou právě pro náhradu škody způsobenou vybranými zvláště chráněnými živočichy, mezi které vlci patří, doplnil Löffelmann. Za dobu své existence už kraj na náhradách vyplatil bezmála dva miliony korun.

Podle zákona se poskytuje náhrada škody způsobené nejen vlkem obecným, ale také bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Většina z nich se ale v Libereckém kraji nevyskytuje. Od roku 2000 kraj nejvíce peněz vyplatil na náhradách škod, které působili rybářům kormoráni. Dohromady to bylo 1,8 milionu korun. Od roku 2013 však už mezi zvířata, za něž se náhrady vyplácejí, nepatří. Náhrady za více než 28 000 korun vyplatil kraj také za škody způsobené vydrou říční.

Výskyt vlků byl v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují. Letos v červenci zachytila fotopast další čtyři mláďata. V oblasti mají podle odborníků vlci dostatek kořisti, žijí zde divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down