Liberečtí veterináři při kontrolách odhalili jen menší nedostatky

Veterináři v Libereckém kraji při kontrolách potravin živočišného původu v souvislosti s jejich dovozem z Polska odhalili jen méně závažné nedostatky. Od začátku února provedli 148 kontrol u odběratelů a přepravců. O výsledcích informoval krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta. Plošné kontroly polského hovězího masa již v České republice skončily.

Nejzávažnější pochybení v kraji je ze začátku února, kdy veterináři zastavili auto se 120 kilogramy masa a řidič nebyl schopen při kontrole prokázat jeho původ. Podle Šebesty se ale nakonec zdá, že šlo pravděpodobně jen o administrativní pochybení. "Dodatečně nám firma doložila dokumentaci, která při přepravě chyběla," uvedl. Podle něj navíc nešlo o maso dopravované z Polska.
Ve spolupráci s celníky a policisty veterináři zkontrolovali od začátku února 43 aut přepravujících maso. "Žádné závažné závady nebyly řešeny," uvedl krajský ředitel veterinářů. Podle něj také provedli dalších 95 kontrol přímo u odběratelů a odebrali 27 vzorků masa. "Zkontrolovali jsme 11 500 tun potravin živočišného původu a zjištěno bylo sedm závad," řekl Šebesta. Podle něj ale ani v jednom případě nemuseli nařídit likvidaci masa, byly to méně závažné přestupky, které se řeší ve správním řízení. "S největší pravděpodobností budou uložené sankce v souhrnu za 25 000 korun. To svědčí o tom, že pochybení nebyla natolik závažná, aby byla ohrožena bezpečnost, respektive zdraví lidí. To by sankce byly mnohem vyšší," dodal Šebesta.
Mimořádná opatření platila v republice kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska.  Poté se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska. ČR a Evropská komise (EK) obdržely v pondělí záruky, že se učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo maso ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu, uvedlo ministerstvo zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down