17.05.2019 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidé mohou nahlédnout do života včel i jejich chovatelů

Komentované prohlídky nebo ochutnávky medu nabídne Den otevřených úlů, který se koná ode dneška do neděle. Do akce pořádané u příležitosti Světového dne včel se zapojí desítky chovatelů tohoto druhu hmyzu po celé republice. Program celé akce je k dispozici na stránkách www.otevreneuly.cz.

Den otevřených úlů má za cíl přiblížit včelařství široké veřejnosti. Přímo na včelnicích se lidé dozví nejenom o životě včel, ale také o tom, co obnáší jejich chov. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky, ochutnávky medu a medoviny i prezentace méně známých včelích produktů. Na většině včelnic budou mít lidé možnost med zakoupit. Den otevřených úlů pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ. Inspirací jí byla obdobná akce, kterou desátým rokem pořádají rakouští včelaři. Podle Českého statistické úřadu bylo v roce 2017 v Česku 638 000 včelstev, která vyprodukovala 9365 tun medu. Český med se exportoval hlavně do Německa, na Slovensko a do Francie. Naopak dovoz pocházel především z Ukrajiny, Slovenska a Uruguaye.*
Světový den včel připadá každoročně na 20. května. Datum připomíná den narození průkopníka moderního včelařství Antona Janši (1734-1773) a zároveň bývá dobou nejvyšší aktivity včel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down