Lidé nakupují levnější potraviny

Češi v důsledku světové finanční krize zřejmě budou podle mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové při nákupu potravin častěji sahat po levnějších výrobcích. Mluvčí uvedla, že se tak projeví snížená koupěschopnost tuzemských spotřebitelů i snaha více šetřit.

„Právě v této chvíli musí potravinářský průmysl i za ztížených ekonomických podmínek prosazovat kvalitu nad nízkou cenou,“ uvedla Večeřová s tím, že je také potřeba, aby se omezily dovozy nekvalitních levných potravin ze zahraničí, ale i ze zemí EU.  Podle mluvčího obchodního řetězce Ahold Libora Kytýra nakupují zákazníci v poslední době častěji než před krizí zlevněné zboží inzerované v letácích řetězce. Zákazníci také stále více kupují zboží pod vlastní značkou řetězce, uvedl Kytýr. Zboží privátních značek bývá zpravidla levnější než značkové výrobky. 
Zemědělci i potravináři se dlouhodobě shodují v tom, že cena suroviny je pouze jedním z faktorů, který ovlivňuje konečnou cenu potravin. Největší vliv na konečnou cenu mají podle nich obchodní řetězce. Přestože výkupní ceny obilí jsou oproti loňsku na zhruba polovině a výkupní cena mléka je rekordně nízká, roste v ČR cena energií, a to mnohem výrazněji než v zemích bývalé patnáctky EU, stejně tak se zvyšuje průměrná mzda zaměstnanců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *