Lidé pracující v potravinářství už patrně nebudou potřebovat zvláštní průkaz

Lidé pracující v potravinářství už patrně nebudou potřebovat takzvaný potravinářský průkaz. Úplné zrušení zákonné úpravy průkazů schválila sněmovna na návrh skupiny koaličních a opozičních poslanců ve vládní novele, která má v souladu s evropskou směrnicí zvýšit bezpečnost dodávané pitné vody. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Potravinářský průkaz představuje podle předkladatelů úpravy v čele s Martinou Ochodnickou (TOP 09) jen zbytečnou administrativní zátěž. Poukazují na to, že lékaři mohou dokument vydat i na dobu neurčitou a s neomezenou platností. Člověk, který si průkaz zařídil kvůli doplňování zboží v obchodě, jej tak může využít i po několika letech například pro práci při zpracování surového masa, stojí ve zdůvodnění. Autoři návrhu navíc poukazují na to, že lékařské prohlídky k získání průkazů mnohdy nejsou příliš důkladné.
Sněmovna zahrnula do předlohy rovněž rozšíření zákazu charakteristických příchutí a aromat i na zahřívané tabákové výrobky, jak vyžaduje evropská směrnice. Zákaz mají členské státy zapracovat do svých právních řádů s účinností od 23. října, přičemž směrnice neumožňuje po tomto termínu žádné přechodné období pro doprodej zásob, uvedl ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu lidovecký poslanec Karel Smetana.
Dolní komora schválila jeho úpravu o dva hlasy, byť se k ní kladně vyjádřil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (ODS) i zdravotnický výbor. Někteří opoziční i koaliční poslanci se pozastavili nad způsobem začlenění unijní legislativy do českého právního řádu. "Máme čas na řádné projednání," uvedla místopředsedkyně Sněmovny za ANO Klára Dostálová. Poslanec ODS Petr Fifka navíc označil zavedení stejných pravidel pro zahřívaný tabák i klasické cigarety za ne zcela šťastný, když zahřívané tabáky podle něho nejsou natolik škodlivé.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down