Lidé zvolí nejlepší projekt bojující proti změnám klimatu

Nadace Partnerství spustí od 7. srpna anketu, ve které budou moci lidé zvolit nejlepší projekt pomáhající přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. V soutěži je 12 projektů například ozelenění budov, ulic nebo zlepšení krajiny. Novinářům to dnes řekli zástupci nadace. V anketě Adapterra Awards lidé mohou hlasovat do 25. září. Vítěz prvního ročníku soutěže bude znám 4. listopadu v centru CAMP pražského Institutu plánování a rozvoje.

Cílem akce je pomoci obcím a městům přejít od plánů ke konkrétním projektům a jejich uskutečnění. "Bavili jsme se se starosty, jak by se nejlépe dostali od plánů ke konkrétním opatřením. Říkají, že nejlepší je inspirace, když někde určitý projekt již funguje, zvlášť, když jsou to české projekty. Proto jsme se rozhodli uspořádat soutěž již realizovaných opatření," řekl Martin Ander z nadace. Finálové projekty se týkají zhruba pěti oblastí. Jednou z nich jsou úpravy ve volné krajině, mimo jiné kolem řek. "Tato území byla v minulosti často odvodňována. Nyní naopak přišel čas tam vodu a život vrátit," řekl Ander. Příkladem je Ptačí park Josefovské louky v Královéhradeckém kraji, kde bylo původně zemědělsky obhospodařované území.
Dalším typem je řešení sucha v zemědělské krajině. Tady jsou největším problémem velké lány polí, které nezadržují vodu. V Zálúčí na Hodonínsku byly lány rozděleny pásy neorané půdy, kam byly vysázeny hrušně. "Krajina tak lépe zadržuje vodu," řekl Ander. Ve městech se projekty týkaly mimo jiné doplňování vodních prvků do ulic.  Projekty sbírala nadace letos na jaře a následně odborná komise vybrala z 25 projektů dvanáctku finalistů. Cílem je podle Andera ocenit jak investory, tak projektanty. Vítěz kategorie volná krajina dostane odměnu sto tisíc korun. Všech 25 projektů bude zaneseno do databáze, která bude k dispozici veřejnosti i samosprávám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down