Lidovci sbírají podpisy na petici kvůli větší ochraně vody

KDU-ČSL vytvořila petici, jejímž cílem je zakotvení ochrany vody přímo v Ústavě České republiky. Novinářům to dnes řekla senátorka Anna Hubáčková. Petice má v elektronické i fyzické formě několik tisíc podpisů, do konce října chtějí lidovci v různých městech i na internetu posbírat kolem 40 tisíc podpisů a následně předat dokument k projednání ve Sněmovně.

Větší ochrana vody souvisí i s případem zamýšlené těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku. Firma tam chce těžit štěrkopísek, starostové a obyvatelé okolních obcí i s jihomoravskými hygieniky se ale bojí, že by těžba mohla nenávratně poškodit blízký zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex, který slouží zhruba pro sto tisíc lidí.

Hubáčková uvedla, že vláda předložila takzvanou suchou novelu vodního zákona, která však podle ní neakcentuje ochranu vodních zdrojů. "Proto KDU-ČSL přišla s iniciativou zakotvení významu vody a její ochrany do ústavy. Bohužel toto vláda zamítla a tvrdí, že hledá řešení pomocí konzultací s ústavními právníky. Výsledek tak může přijít pozdě, nebo vůbec," zdůraznila Hubáčková.

Proto lidovci sbírají podpisy na petici. Jejím cílem podle Hubáčkové je, aby se v ústavě do odstavce o šetrném využívání přírodních zdrojů doplnila věta o ochraně zejména vodních zdrojů a půdy a přírodních bohatství. V souvislosti s kauzou těžby štěrkopísku u Moravského Písku už jedna petice vznikla, bojovala přímo proti těžbě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down