Lihovar na Mostecku zajistí odbyt obilí nejen zemědělcům z Ústeckého kraje

Lihovar na Mostecku s roční produkcí 70 tisíc tun bioetanolu umožní zemědělcům odbyt 232 tisíc tun pšenice. Zároveň si vyžádá vybudování prostor pro uskladnění obilí za 150 tisíc korun. Obilí pro průmyslovou výrobu lihu bude dodávat 107 soukromých pěstitelů a zemědělských podniků sdružených v odbytovém družstvu Bioetanol sever.

Požadovaný objem pšenice nestačí pokrýt zemědělci z Ústeckého kraje, obilí bude nutné dovážet i ze vzdálenějších míst, uvedla ředitelka mostecké agrární komory Ludmila Holadová. Dodala, že prostřednictvím státního programu rozvoje regionu Severozápad požádají o dotaci 500 tisíc korun na zpracování dokumentace pro územní řízení výstavby skladovacích prostor, která je plánována ve třech etapách v letech 2007 až 2010.
Výstavby lihovaru byla zahájena v listopadu a zkušební výroby se má spustit v prvním čtvrtletí 2007. V novém závodě najde práci 40 lidí, dalších až 500 pracovních míst vznikne podle zástupce investora Miloslava Soldáta v zemědělství. Náklady na vybudování lihovaru a pořízení technologie německé firmy Lurgi dosáhnou 1,8 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *