Lihovarníci se obávají zvyšování daně na tvrdý alkohol, argumentují průzkumem

Lihovarníci se obávají zvýšení daně na alkohol. To již naznačily některé politické strany jako možné plány na konsolidaci veřejných financí. Unie výrobců a dovozců lihovin ČR (UVDL) argumentuje novými výsledky průzkumu, podle kterého si dá tvrdý alkohol 70 procent Čechů pouze výjimečně při oslavách nebo při posezení s přáteli.

Konzumace lihovin podle průzkumu zejména u mladších lidí klesá, mají raději míchané koktejly. Téměř třetina Čechů si ale dá několikrát týdně pivo, hlavně o víkendu. Pětina lidí pije pivo u televize, vyplynulo dále z průzkumu.
Při výběru alkoholu je podle zjištění agentury dominuje chuť, 69 procent respondentů uvedlo, že je pro ně nejdůležitější. "Naopak vůně, obsah alkoholu ani roční období na výběr nemají zásadnější vliv. Pro většinu – 70 procent – lidí je cena určující jen občas. K nejoblíbenějším alkoholickým nápojům patří u mužů pivo (91 procent), lihoviny (55 procent) a bílé víno (48 procent), ženy mají pivo v oblibě méně (67 procent) a namísto lihovin preferují bílé a červené víno," dodává unie.
Unie dále uvedla, že spotřeba vína a piva je v ČR významně vyšší než spotřeba lihovin. Upozorňuje rovněž na různé zdanění alkoholických nápojů. "Lihoviny jsou spotřební daní zatížené vůbec nejvíce, trojnásobně více než pivo, víno spotřební daň neobsahuje žádnou. V posledních týdnech se znepokojením sledujeme vyjádření politiků o možném dalším zvyšování spotřební daně pouze v oblasti lihovin," dodal výkonný ředitel unie Vladimír Darebník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down