28.02.2005 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lihovary určené pro výrobu bioetanolu, nebudou moci vyrábět jiný líh

Podle návrhu novely zákona o lihu, kterým se ve středu bude zabývat vláda, nebudou moci lihovary na produkci bioetanolu pro přimíchávání do benzinů zřejmě produkovat či upravovat jiné druhy lihu. Uvedlo to ministerstvo zemědělství.

Podl Huga Roldána z MZE má omezení pro tyto lihovary lihovary zabránit případným manipulacím a daňovým únikům. Z podílu biolihu přidaného do fosilních paliv bude totiž stát vracet spotřební daň.
Ročně se mají v tuzemsku produkovat dva miliony hektolitrů této látky. Výrobci budou pro tento účel dostávat koncesi. S produkcí biolihu by se podle MZe mělo v Česku začít během příštího roku, naplno by měla výroba fungovat do roku 2007. Podle předpokladů ministerstva by mělo být asi pět producentů této látky pro přimíchávání do pohonných hmot. Podmínkou vrácení spotřební daně přitom má být dle návrhu produkce lihu v tuzemsku a z domácích zemědělských plodin, na jejichž pěstování by se tak mělo využít více než 150.000 hektarů orné půdy.
Nahrazení části fosilních paliv biopalivy vyžadují směrnice Evropské unie. V České republice se uplatnění biopaliv v pohonných hmotách podporuje od roku 1992. V letech 1992 až 1996 šlo převážně o návratné výpomoci na výstavbu a nákup technologií. Od roku 1997 stát především podporuje výrobu bionafty. Její podíl na prodeji benzinu a motorové nafty dosáhl v posledních letech zhruba 1,4 procenta. Podpora bionafty skončila ke vstupu do EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down