Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz v roce 2014 vyvezla do Ruska 2,5 milionu lahví šumivých vín. Na nové lince za 55 milionů korun je začala vyrábět loni v květnu. O zásadní změně výrobního programu rozhodl majoritní vlastník ruský holding Ladoga. Novým sortimentem se podařilo nahradit pokles tržeb na tuzemském trhu a ukončení výroby sirupů. Letos Fruko plánuje výrobu šumivých vín zdvojnásobit. Uvedl to jednatel společnosti Josef Nejedlý.
"Společnost loni vystavila 29 565 hektolitrů lihovin, meziročně o 2300 hektolitrů více, tržby se podařilo zvýšit z 371 milionů na 408 milionů korun. Zisk překročí 15 milionů korun," bilancoval Novotný. Vína vozí likérka z Itálie a pod značkou Festa la Vista z nich vyrábí šest druhů sycených šumivých vín. Fruko-Schulz, s. r. o., jež patří mezi pětici nejvýznamnějších likérek v Česku, loni vyvezla zhruba čtvrtinu zboží do 27 zemí světa. Podíl Ruska na vývozu činil 81 procent. Kromě vína pro tamní odběratele společnost dodala 759 000 lahví likérů. Ještě v srpnu se vedení společnosti obávalo, zda Rusko v odvetě za západní sankce kvůli konfliktu na Ukrajině nezakáže i dovoz alkoholu. To se nakonec nestalo. Likéry, kterých firma vyrábí zhruba 30 druhů, exportuje i na Slovensko, do Německa, na Tchaj-wan, do Číny či Spojených arabských emirátů a na Nový Zéland. "Jsou to sice malé zásilky, ale zajímavé země. Náš cíl není zvyšovat obrat, ale prodávat se ziskem," uvedl Nejedlý. V tuzemsku Nejedlý ani po odeznívající metanolové kauze nepředpokládá růst obratu. Firma neočekává, že by se tržby vrátily na úroveň let 2010 a 2011. Kvůli cenové válce už dříve Fruko ukončilo spolupráci s obchodním řetězcem Lidl, kterému dodávalo na dva miliony lahví lihovin. Výpadek se už nahradit nepodaří. Trh zaplnili jiní výrobci.
Většinovým vlastníkem jindřichohradecké likérky se v roce 2013 stal její dlouholetý exportní partner - ruský holding Ladoga. Do něj patří i dva výrobci koňaku ve Francii a dva španělské vinařské podniky. Ladoga vlastní 85 procent akcií. Firma zaměstnává zhruba stovku lidí.*