Likérka Rudolf Jelínek zahájila sklizeň vlastních švestek

Vizovická likérka Rudolf Jelínek zahájila sklizeň švestek ve vlastních sadech v lokalitě Těchlov. Letos by tam měla sklidit 350 až 500 tun švestek. Začíná se s odrůdou Katinka, řekl obchodní a marketingový ředitel firmy Miroslav Motyčka.

Letošní sklizeň by měla být podle něj minimálně taková jako loni, snad i o něco lepší. Sucho naštěstí stromy natolik neovlivnilo, švestky mají hluboké kořeny. Loni likérka sklidila 320 tun, předloni to bylo rekordních 435 tun.
Firma pěstuje devět odrůd švestek. Loni se odrůdy Katinka sklidilo 900 kilogramů, předloni 60 tun. Letošní předpokládaná úroda je 40 až 50 tun. Z toho vyplývá, že odrůda si loni udělala přestávku, uvedl Motyčka, podle kterého má tato odrůda velmi dobrou cukernatost.

Sady na Těchlově nyní zabírají 55 hektarů, postupně se rozšiřují. Likérka má v zemi celkem 180 hektarů vlastních sadů, jsou také v Kostelanech na Kroměřížsku a na jižní Moravě. V Kostelanech vysadila také třešně, na jihu země meruňky. Likérka má své sady i v Chile, kde vyrábí hruškovici Williams, a v Rumunsku a Bulharsku.
Z vlastního ovoce vyrábí likérka například jednoodrůdovou čirou slivovici z vybrané odrůdy a prémiovou slivovici zlaté barvy, která vzniká kombinací několika odrůd a stáčí se po dvou letech od sběru ovoce.

Přestože likérka vlastní sady postupně rozšiřuje a chce jimi pokrýt stále větší část surovin, většinu ovoce vykupuje, ročně zpracuje asi 5000 tun ovoce, zejména švestky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *