Při výrobě a zpracovávání potravin živočišného původu vzniká odpad, se kterým se musí zacházet tak, jak ukládá zákon. Z něho vyplývá, že například řeznictví nebo obchod s potravinami musí tedy odpady živočišného původu, což jsou odkrojky masa, kosti, kůže, vnitřnosti, ale třeba i prošlé sýry, mléčné výrobky ukládat do speciálních nádob. Do těchto nádob by neměli mít přístup nepovolaní lidé, a tyto odpady se také nesmějí používat ke krmení zvířat, pokud to nepovolí místně příslušná krajská veterinární správa nebo Městská veterinární správa v Praze. Takové odpady se jinak posléze musejí likvidovat tak, že se odváží do asanačního podniku, kde se neškodně odstraní, anebo se musí tento odpad odvézt na skládku. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Podmínky pro nakládání s odpadem živočišného původu podrobně stanoví nařízení č. 1774/2002. Nakládání s odpadem kontrolují orgány státního veterinárního dozoru tak, že se zaměřují na to, jak je zajištěna likvidace, na nádoby, odvoz a výkaznictví, tedy produkci odpadů a potvrzení o jeho likvidaci.
Pokud má někdo pochybnosti či podezření, že se s odpadem živočišného původu nenakládá tak, jak se má, je vhodné, aby kontaktoval místně příslušnou krajskou veterinární správu, dodal Duben.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kde bych se dozvěděl o firmách které jsou schopny živočišný odpad likvidovat. Je nějaká taková evidence?
Děkuji za odpověď Kocourek