22.10.2008 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace odpadů živočišného původu

Při výrobě a zpracovávání potravin živočišného původu vzniká odpad, se kterým se musí zacházet tak, jak ukládá zákon. Z něho vyplývá, že například řeznictví nebo obchod s potravinami musí tedy odpady živočišného původu, což jsou odkrojky masa, kosti, kůže, vnitřnosti, ale třeba i prošlé sýry, mléčné výrobky ukládat do speciálních nádob. Do těchto nádob by neměli mít přístup nepovolaní lidé, a tyto odpady se také nesmějí používat ke krmení zvířat, pokud to nepovolí místně příslušná krajská veterinární správa nebo Městská veterinární správa v Praze. Takové odpady se jinak posléze musejí likvidovat tak, že se odváží do asanačního podniku, kde se neškodně odstraní, anebo se musí tento odpad odvézt na skládku. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Podmínky pro nakládání s odpadem živočišného původu podrobně stanoví nařízení č. 1774/2002. Nakládání s odpadem kontrolují orgány státního veterinárního dozoru tak, že se zaměřují na to, jak je zajištěna likvidace, na nádoby, odvoz a výkaznictví, tedy produkci odpadů a potvrzení o jeho likvidaci.
Pokud má někdo pochybnosti či podezření, že se s odpadem živočišného původu nenakládá tak, jak se má, je vhodné, aby kontaktoval místně příslušnou krajskou veterinární správu, dodal Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down