09.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace polomů na Šumavě je asi v jedné třetině

V šumavském národním parku už dřevaři vytěžili asi třetinu polomů, které způsobil lednový orkán. V nejpostiženějších místech zpracovali kolem 225 tisíc metrů krychlových polomového dřeva. Celkem však vítr poničill na území parku téměř 700 tisícm3 dřeva. Údaje správa parku zveřejnila na svých internetových stránkách.

V parku nyní pracuje 400 lidí, z toho přes 100 dřevorubců s motorovými pilami. S traktory, lanovkami a speciálními stroji za desítky milionů korun přijeli dřevorubci i ze Slovenska a Polska. Na Šumavě budou pracovat nejméně do léta, nejspíš ale až do podzimu. Správci parku doufají, že se stihne včas uklidit všechno, co vítr v lesích zničil. Stále však shánějí zhruba 90 dřevorubců s motorovými pilami, aby se dřevo podařilo těžit rychleji.
"Práce nyní jdou rychle, protože se ještě pracuje na velkoplošných územích, kde je možno nasadit techniku. Tyto lokality ale pomalu dochází, takže se začnou práce zpomalovat. Na řadu pak přijdou hlavně motorové pily a drobná technika," uvedl Hošek.
Lidé už mohou znovu chodit do šumavských lesů, zákaz vstupu na jejich území skončil minulý čtvrtek. I po zrušení zákazu ale zůstávají na Šumavě nepřístupné oblasti. Patří mezi ně i Trojmezná a kalamitní svážnice. Podle správců území v porostech stále hrozí, že některé stromy spadnou. Nebezpečná místa správci proto znovu označili.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down