04.03.2007 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace polomů na Šumavě zatím zdárně pokračuje

Z lesů v šumavském národním parku odstranily těžařské firmy ke konci minulého týdne zhruba 11 procent polomů. Podle posledních údajů dřevorubci zpracovali a vyklidili 75 tisdíc metrů krychlových dřeva. Informoval o tom ředitel správy Národního parku Šumava Alois Pavlíčko.

Větrná smršť v parku pokácela na 687 tisíc metrů krychlových dřeva. Správci parku předpokládají, že tímto tempem zvládnou následky kalamity odstranit do července.
Každý týden těžaři zlikvidují 15.000 až 20.000 metrů krychlových vývratů a polomů. Správě však chybí zhruba 80 dřevorubců s motorovými pilami. "Techniku máme, ale potřebujeme základní manuální sílu. Už jsme se domlouvali, že z Beskyd i ze Slovenska by nám mohly přijít pomoct desítky lidí," uvedl Pavlíčko. Firmám nepřeje ani počasí. Od čtvrtka proto těžaři kvůli vytrvalému dešti zastavili přibližování a vyklizování dříví v místech, kde hrozí nevratné poškození země.
Pavlíčko se zároveň ostře ohradil proti nařčení z laxního postupu při odstraňování polomů. Nelíbí se mu dopis jihočeského hejtmana Jana Zahradníka z minulého týdne, v němž žádá ministra životního prostředí Martina Bursíka o důslednější přístup k likvidaci kalamity. Kraj se obává, aby dřevo v některých částech parku nenechali správci ležet, a kůrovec tak nenapáchal ještě více škod než vichřice.
"Byl bych hrozně nerad, aby se na Šumavě zopakovala kůrovcová kalamita z druhé poloviny 19. století. Tehdy šumavské svahy rovněž poničila vichřice, ale dříví se odklízelo velmi pomalu, neboť tehdy nebyla potřebná technika. Následně se v poničených lokalitách objevil kůrovec, který napadl zdravé stromy v další části Šumavy, a bylo nutné pokácet dvakrát tolik stromů, než polámala vichřice," napsal v dopise Zahradník.
Podle Pavlíčka ale vyjádření hejtmana uráží a znevažuje práci všech, kteří se na odstranění následků podílí. "Postupujeme třikrát rychleji než v celém Jihočeském kraji, a to také díky tomu, že jsme jako první provedli výběrová řízení a s pracemi začali okamžitě," řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down