Limity pro čistírny odpadních vod se zpřísní

Ministerstvo životního prostředí připraví do čtyř měsíců zpřísnění emisních limitů pro čistírny odpadních vod. Limity emisí pro jednotlivé látky se tak budou snižovat. V pondělí se na tom shodla vláda. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že na opatřeních budou spolupracovat i další ministerstva.

V nařízení zůstanou číselné hodnoty emisí. Ministerstvo je původně chtělo nahradit slovním popisem, který by nutil vodohospodáře k využívání nejlepších dostupných technologií. Nakonec tuto variantu neprosadilo.

Čističky by podle Brabce měly v budoucnu využít svůj plný potenciál. Proti variantě vládního nařízení, které by slovně definovalo, že by měly čističky využívat nejlepší dostupné technologie, se již dříve stavělo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Malé obce podle jeho vyjádření by musely investovat do čističek, v některých případech by to podle sdružení vedlo ke zdražení stočného až o 80 procent.

Návrh ministerstva naopak podpořila ombudsmanka Anna Šabatová. Veřejná ochránkyně práv požádala vládu, aby nařídila obcím a městům, aby kvalitněji čistily odpadní vodu proudící z čistíren odpadních vod do řek. Podle ombudsmanky k tomu nejsou nutné větší investice, protože čistírny mohou zvýšit svůj výkon. Technicky s tím problém není, je jen nutné zpřísnit předpisy tak, aby nařídily vypouštění čistější vody z čistíren, řekla Šabatová. Podle ní se kvalita vody v tocích zhoršuje právě kvůli nedostatečně přísným předpisům.

V pondělí schválené nařízení například doplňuje několik chemických látek do seznamu, na jehož základě se vyhodnocuji chemický stav povrchových vod.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *