19.10.2006 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lípa na hradu Sádek se stala Stromem roku 2006

Rekordní počet hlasujících a napětí do poslední chvíle provázely letošní finále ankety Strom roku 2006, kterou pořádá program Strom života Nadace Partnerství. Nejsympatičtějším stromem se nakonec stala Lípa na hradu Sádek u Třebíče, pro kterou hlasovalo téměř 12 tisíc lidí. Titul během Koncertu pro stromy převzal Lubomír Lampíř z vinařství pod hradem Sádek, který spolu se svými kolegy lípu do ankety přihlásil.

„Kromě titulu Strom roku 2006 a ceny od společnosti Arboeko získala sádecká lípa i poukaz na odborné ošetření od zahradnické společnosti Eden. Vybrat si ho ale bude moci až na jaře, kdy končí období vegetačního klidu, nyní je již na ošetření pozdě“, vypočítává Klára Slámová z programu Strom života Nadace Partnerství. Všechny stromy z finálové dvanáctky budou rovněž označeny plaketou, která připomíná jejich účast v letošním finále ankety. „Zájem o anketu Strom roku stále roste. V letošním pátém ročníku se do hlasování zapojilo přes 50 tisíc lidí, což je zhruba o 15 tisíc více než vloni. Do sbírky Strom života se tak díky zájmu hlasujících podařilo nashromáždit více než 200 tisíc korun, které budou využity na výsadbu nových stromů“, komentuje výsledky Slámová. Například v loňském roce byly z výtěžku ankety vysázeny stromy v Brně, Valticích a Jeseníku nad Odrou.
Lípu na hradu Sádek nominovali do ankety Strom roku místní vinaři a děti ze základní školy, která na hradě sídlí. Na podporu svého stromu uspořádali v čele s panem Lubomírem Lampířem mohutnou kampaň, během níž zvali na hrad děti z okolních základních škol a sháněli podpisy od Brna po Jihlavu. Jen díky jejich hlasům přibylo do sbírky Strom života úctyhodných 37 tisíc korun. „Je skvělé, jak se lidé na Vysočině umí nadchnout pro dobrou věc. Dokážeme táhnout za jeden provaz a každý pomůže, jak jen dokáže. Mám obrovskou radost, že tento strom, pod kterým se nachází jediná vinařská oblast na Vysočině vyhrál. Stane se jistě dalším atraktivním turistickým cílem v našem regionu,“ vyjádřila svou radost i náměstkyně hejtmana kraje Vysočina Marie Černá.

Umístění finalistů ankety Strom roku 2006
1. místo Lípa u hradu Sádek (Kraj Vysočina) 11 785 hlasů
2. místo Lípa na platořské návsi (Plzeňský kraj) 11 738 hlasů
3. místo Vojtěchův dub (Královehradecký kraj) 7 907 hlasů
4. místo Jasan pana Šolce (Karlovarský kraj) 4 358 hlasů
5. místo Bzenecká lípa (Jihomoravský kraj) 3 829 hlasů
6. místo Dub u Sušanky (Moravskoslezský kraj) 3 241 hlasů
7. místo Švábenický dub (Jihomoravský kraj) 2 150 hlasů
8. místo Slanická lípa (Jihočeský kraj) 2 116 hlasů
9. místo Lípa Johany z Rožmitálu (Středočeský kraj) 2 069 hlasů
10. místo Lípa z Moravského Berouna (Olomoucký kraj) 1 020 hlasů
11. místo Varnsdorfská hruška (Ústecký kraj) 371 hlasů
12. místo Vendolská lípa (Pardubický kraj) 99 hlasů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)