17.10.2006 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liptál se stal pro letošní rok vesnicí roku

Vesnicí roku 2006 se stala obec Liptál na Vsetínsku. Dalšími oceněnými obcemi 12. ročníku soutěže Vesnice roku se staly, Střítež nad Ludinou na Přerovsku a Heřmanice na Liberecku. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová

Jak uvedla, slavnostního vyhlášení vítězů v Liptále se zúčastnila osobně ministryně zemědělství Milena Vicenová, jako první ministr zemědělství ČR vůbec.
Přislíbila zúčastněným podporu spolupráce mezi obcemi a zemědělci, což se setkalo s velmi kladným ohlasem ze strany přítomných zemědělců i představitelů obcí. „Chci co nejvíce podnítit vzájemnou spolupráci všech, kdo mají na venkově svůj domov. Uvažuji proto o vypsání ceny pro nejlepší společný projekt místního zemědělce s obcí,“ představila ministryně novinku chystanou pro příští ročník.
Soutěž Vesnice roku vznikla v roce 1994 jako ocenění nejlepších obcí v Programu obnovy vesnice. Program obnovy vesnice byl založen v roce 1991 a od roku 1994 měl první finanční prostředky. Spontánně se rychle rozšířil po celé České republice. Byl prvním cíleně financovaným venkovským programem po roce 1989. Základními prvky jsou: místní program obnovy vesnice, místní pracovní skupina a územní plán. V roce 1998 byl program inovován pod názvem Program obnovy venkova a rozšířil záběr na podporu mikroregionů a činnosti spolků a podnikatelů. Realizace programu byla postupně na MZe, MŽP, MMR. V roce 2003 přešel včetně finančních prostředků do působnosti krajů, které do něj vkládají své krajské priority. Program přispěl i k úspěšnosti programu SAPARD před vstupem ČR do EU.
Soutěž Vesnice roku se brzy se rozšířila do krajů. Každoročně se vyhodnocují vítězové krajských kol a v rámci toho řada vesnic získává specializované stuhy za úspěchy v dílčích oblastech - za životní prostředí, péči o mládež, památky, spolkovou činnost a podobně. Vítězové dvou po sobě jdoucích kol se pravidelně účastní celoevropské soutěže. Obce na prvních třech místech zpravidla obdrží peněžní odměnu (1 mil. Kč, 900 tis. Kč a 800 tis. Kč). Vítězná obec hostí slavnostní vyhlašování vítězů a má publicitu v médiích. Pro následující rok je kurátorem společenských akcí a vydává kalendář.
Organizátorem soutěže je Spolek pro obnovu venkova ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem měst a obcí. V ústřední hodnotitelské komisi jsou zastoupeny další resorty včetně Ministerstva zemědělství a nevládní organizace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down