Přes dvě stě nízkoenergetických domů z panelů lisovaných ze slámy už stojí po celé republice. Osm rodinných domů ze slaměných ekopanelů postavila obec Jindřichovice pod Smrkem na Liberecku. „Jsme velmi spokojeni, materiál má opravdu velmi dobré izolační vlastnosti. A ve všech ohledech, od samotné jednoduchosti stavby až po užitné vlastnosti, se něco podobného obtížně na našem trhu hledá,“ tvrdí starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek.
Obec ze slaměných panelů, které jsou lisované pod vysokým tlakem z vláken obilné slámy, postavila osm rodinných domů. „Nechtěli jsme na tomto projektu vydělávat. Domy jsme prodali za 2,5 milionu korun s tím, že jsme nevydělali ani neprodělali, efekt hledáme v tom, že jsme se rozrostli o nové občany obce,“ doplňuje starosta Pávek. Noví občané Jindřichovic získali kromě rodinného domu na pozemku o rozloze půl hektaru také bydlení vybavené úsporným tepelným čerpadlem, domovní čističkou odpadních vod a dvojím sociálním zařízením. Podle Pávka toto nadstandardní bydlení lze za vynaloženou investici z jiného stavebního materiálu jen těžko pořídit.
Společnost Ekopanely CZ Jedousov ročně zpracuje zhruba 19 000 balíků slámy na ekopanely. „Jde zhruba o 5700 tun kvalitní slámy,“ přibližuje jednatel firmy Jan Bareš. Firma vyrábí panely šíře 1200 nebo 800 mm na dvou linkách, které jsou výsledkem vlastního vývoje. Kromě výstavby plnohodnotných rodinných domů jsou panely používány jako náhrada sádrokartonu při půdních vestavbách nebo změnách dispozice bytů.
Podle společnosti Ekopanely CZ Jedousov činila loňská produkce 100 000 m2 panelů. V meziročním srovnání je to mírný pokles, ale letošní rok začíná oživující se poptávkou. Předpokládá, že letos se z jejích panelů postaví kolem čtyřiceti rodinných domů a růst produkce pomůže s investicemi do dalšího vývoje.