19.02.2007 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listerióza: Z českých dobře uchovávaných potravin nebezpečí nehrozí

Společné prohlášení ministra zemědělství Petra Gandaloviče a hlavního hygienika ČR a náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta k výskytu baktérie listeria v některých potravinářských výrobcích.

Všechny státní dozorové orgány, které kontrolují zdravotní nezávadnost potravin, přistoupily v souvislosti se záchyty baktérie listeria v některých potravinářských výrobcích v posledních měsících k vyšší četnosti kontrol. Dohled všech tří organizací - Státní veterinární správy ČR, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a hygienické služby – funguje naprosto koordinovaně tak, aby zachytil celý řetězec od výroby potravin, přes jejich distribuci až po jejich prodej v obchodní síti. Mezi uvedenými dozorovými orgány funguje velmi dobrá komunikace při předávání informací zjištěných při kontrolách. Vyplynulo to z dnešní schůzky ministra zemědělství Petra Gandaloviče s hlavním hygienikem ČR Michaelem Vítem, ředitelem Státní veterinární správy ČR Milanem Malenou a ředitelem Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakubem Šebestou.
„V minulých týdnech odhalily intenzivní kontroly zvýšené procento výskytu baktérie listeria nad povolenou normu u dovozových ryb, konkrétně uzených lososů. Tyto výrobky byly okamžitě staženy z obchodní sítě, s dovozci závadných šarží je vedeno správní řízení a zboží od těchto obchodníků bude v následujícím období podrobeno ještě mnohem intenzivnější kontrole,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
„I když v posledních měsících došlo k vyššímu výskytu onemocnění listeriózou, stále jde o sporadický výskyt. Nelze mluvit o epidemii,“ konstatoval hlavní hygienik Michael Vít.
I přes důsledný systém státní kontroly leží podle ministra Petre Gandaloviče nezastupitelná odpovědnost i na samotném spotřebiteli. Ten by se měl řídit datem spotřeby, potraviny skladovat a upravovat podle pokynů uváděných výrobcem (tepelně upravit, pokud to výrobce uvádí). „Lidé by při volbě potravin měli přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu a možné snížené imunitě, což platí zejména pro chronicky oslabené pacienty,“ upozornil Michael Vít.
Při dodržení všech zásad odpovědné konzumace nepředstavují potraviny prodávané na českém trhu z hlediska listérie žádné riziko, shodli se ministr Petr Gandalovič a Michael Vít.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)