29.04.2010 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listová výživa sladovnického ječmene

Jarní sladovnický ječmen jistě projde v tomto roce krizí, která započala již v roce loňském nedůstojnými cenami okolo 2500 Kč za tunu produkce. Pro letošní rok nelze předvídat zázrak a ceny by se mohly pohybovat mezi 3000 a 3300 Kč. Musíme tedy zvážit, které agrotechnické opatření bude efektivní – zcela určitě nelze vynechat herbicidy a regulátory, eliminace fungicidů zhorší kvalitu produkce. Efektivitě mohou napomoci listová hnojiva.

Kdy je vhodná aplikace listových hnojiv?
Dá se odpovědět, že aplikace listové výživy je nutná či je k doporučení za následujících podmínek, případně jejich kombinací:
- déle trvající sucho s nemožností příjmu živin kořeny,
- deficit některého z prvků (N, P, K, Mg, ...) v rostlině na základě rozborů rostlin,
- regenerace po stresu (suchem, chladem), v možné kombinaci s Atonikem Pro.
Listová výživa ale nemůže napravit základní chyby, které v agrotechnice provádíme. Téměř se ustoupilo od hnojení fosforem a draslíkem, zemědělská praxe nejčastěji hnojí jarní ječmen pouze LAV v dávce 2–3 q/ha (dodá se okolo 60–80 kg N/ha) či kombinací NPK 2–3 q/ha před setím (tj. max. 45 kg N/ha) + po vzejití LAV 1–2 q/ha (tj. max. 55 kg N/ha). Takováto výživa může být nedostačující pro požadované vysoké výnosy. Pro 5tunový výnos je třeba 110 kg N, 25 kg P a 100 kg K, ale pro 7tunový výnos již 154 kg N, 35 kg P a 140 kg K!

Pokusy v Červeném Újezdě

V letech 2005 až 2007 jsme na Výzkumné stanici Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů v Červeném Újezdě (okr. Praha-západ) prováděli maloparcelkové pokusy s růstovými regulátory a kombinacemi s listovým hnojivem Campofort Fortestim a a Campofort Garant K. Zkoumali jsme jejich vliv na výši výnosu, výnosotvorné prvky a kvalitu produkce. Ošetřování fungicidy bylo každý rok shodné. Použili jsme ke konci odnožování Archer Top v dávce 0,8 l/ha, následně Arteu s Amistarem 0,4 + 0,6 l/ha na počátku metání. Plevele byly potlačeny Mustangem v dávce 0,5 l/ha ke konci odnožování.
K regulátorům růstu aplikovaným na počátku sloupkování a následně před vymetáním jsme na pokusných variantách přidávali Campofort Fortestim a v dávce 5 l/ha a Campofort Garant K v dávce 10 l/ha. Vybrané čtyři varianty pokusu v roce 2005 až 2007 i s výsledky jsou uvedeny v tabulce 1 až 4. V tabulkách je vždy uvedena kontrolní varianta bez regulace a listových hnojiv, následně varianta pouze s regulací růstu a dvě varianty, ve kterých kromě regulátorů figurují i listová hnojiva.
V roce 2005 navýšily výnos oproti kontrole všechny sledované pokusné varianty. Vzestup výnosu činil ve variantě s Campofortem Fortestimem a v (5 l/ha) a Campofortem Garantem K (10 l/ha) téměř 800 kg/ha, tržby stoupají tak o více než 2500 Kč z jednoho hektaru a cena obou hnojiv není vyšší než 600 Kč/ha. Tato varianta se stala v roce 2005 nejvýnosnější z celkem 33 variant v pokusu, sladovnická kvalita byla docílena a N-látky se oproti kontrole ještě o tři desetiny procenta snížily.
Rok 2006 byl pokusnicky velmi složitý, protože nejvyššího výnosu z celkem 30 pokusných variant jsme dosáhli na kontrolní variantě.
V tomto roce se aplikace listových hnojiv a regulátorů příliš neosvědčila. Po jejich aplikaci se ale snížil obsah N-látek v zrně oproti kontrole a stabilizovala se tak kvalita zrna, navíc oproti kontrole narůstala HTS až o 1,5 g.
Rok 2007 byl opět atypický, zejména suchem po zasetí, řídkými porosty a extrémně vysokými obsahy N-látek v kombinaci s nízkým výnosem zrna. V tomto roce se osvědčila varianta s Campofortem Garantem K, která dosáhla 2. nejlepšího výnosového výsledku (5,36 t/ha) z celkem 28 zkoušených variant. Na kontrolní variantě byl opět nejvyšší obsah N-látek jako v předchozích letech a činil téměř 16 %.

Závěr

Ve víceletém výsledku se prokázalo, že listová hnojiva dokáží stabilizovat kvalitu zrna (N-látky se oproti kontrole mírně snížily), výnosový výsledek byl přibližně o 100 kg/ha lepší oproti kontrole, nejlépe ale dopadla aplikace samotného Terpalu C ve dvou růstových fázích. Zvýšení nákladů díky listovým hnojivům představovalo v našem případě přibližně 250 Kč/ha za Campofort Fortestim a v dávce 5 l/ha a 340 Kč/ha za Campofort Garant K v dávce 10 l/ha. Výše uvedené zvýšení výnosu by mělo krýt náklad na listové hnojivo.

 

Klíčové informace

- Aplikace listové výživy na jarní sladovnický ječmen je vhodná takřka za všech podmínek, pouze při silném slunečním svitu je třeba být obezřetný a eliminovat možné popálení rostlin silnějšími koncentracemi roztoku. 
- Současná doporučení pro aplikaci listových hnojiv jsou taková, že při jejich dodržení nemůže být porost popálen.
- Vhodné jsou aplikace společně s fungicidy a regulátory růstu. Kromě ušetřených přejezdů po poli a nákladů na sólo aplikaci pomáháme listovým hnojivem i v účinnosti regulátoru či fungicidu, jelikož listová hnojiva otevírají průduchy a sorbování účinných látek přípravků ochrany rostlin do listů je tak rychlejší
.

 

Ing. Jan Křováček, Ph.D.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů
Katedra rostlinné výroby

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down