Litovelské cukrovarně loni stoupl zisk, i když tržby a cena cukru klesly

Litovelská cukrovarna v loňském roce, který byl ve znamení dalšího poklesu cen cukru, snížila tržby o osm procent z 818 milionů korun v roce 2014 na 754 milionů korun. Zisk podniku v roce 2015 i díky mimořádným výnosům vzrostl z 39 milionů na 63 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky Litovelské cukrovarny, která cukr vyrábí v Litovli na Olomoucku.

Předsedkyně představenstva firmy Jana Kolomazníková ve výroční zprávě uvedla, že společnost v loňském roce prodala 46 479 tun cukru, což je o 9632 tun více než v roce 2014.

Ceny cukru loni ale klesly zhruba o pětinu. Podle údajů Českého statistického úřadu například v září stál kilogram cukru v maloobchodě 16,65 koruny za kilogram, před rokem necelých 21 korun. S poklesem prodejních cen se Litovelská cukrovarna potýkala už v roce 2014, kdy její tržby klesly o devět procent.

Ve finančních plánech na letošní rok vedení firmy plánuje vykázat tržby nejméně 750 milionů korun. K dosažení tohoto cíle má společnost podle Kolomazníkové nasmlouváno 250 000 tun cukrové řepy. Předpokládá výrobu minimálně 36 600 tun cukru a 11 500 tun melasy. Loni Litovelská cukrovarna vyrobila 34 500 tun cukru.

Litovelskou cukrovarnu, jejíž základní kapitál činí 19 milionů korun, vlastní několik podnikatelů. Firma v roce 2001 koupila majetek zkrachovalého Cukrovaru Litovel a obnovila výrobu cukru. V Olomouckém kraji nyní zpracovávají cukrovou řepu ještě Cukrovar Vrbátky a závod v Prosenicích na Přerovsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down