23.06.2008 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loni byly utraceny statisíce zvířat

V České republice bylo loni kvůli různým nemocem, jako je například BSE, salmonelóza či ptačí chřipka, utraceno více než 600 tisíc hospodářských zvířat, především drůbeže. Minulý týden o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V souvislosti s BSE bylo u nás loni usmrceno 163 kusů skotu a kvůli klusavce 59 ovcí. "Příčinou utracení 45 tisíc ryb byl výskyt infekční hemopoetické nekrózy. Kvůli moru včelího plodu bylo loni zlikvidováno 1008 včelstev," uvedl Duben.
Českou republiku díky razantnímu postupu orgánů státního veterinárního dozoru podle Dubna nesužují nebezpečné nákazy zvířat. "Nadále provádíme ozdravovací programy, aby se situace ještě zlepšila," podotkl Brom. Programy se týkají například infekční bovinní rhinotrachetidy, salmonely v chovech drůbeže, moru včelího plodu a varroázy. "Naše republika je orgány EU uznána za zemi prostou brucelózy, leukózy a tuberkulózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat, brucelózy ovcí a koz a jsme také prosti vztekliny," upozornil Duben.
Duben připomněl, že chovatelé jsou povinni veterinární správě nahlásit jakékoli podezření z nebezpečné nákazy zvířat. "Rozhodnout o usmrcení zvířete je vždy obtížné. Pokud se však zabrání šíření nebezpečné nákazy, anebo tak velí diagnostické důvody, není o čem hovořit," dodal Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down