Loni hromadně uhynulo kvůli horku na 100 tisíc kusů drůbeže

Veterináři evidují za loňský rok jedenáct hromadných úhynů drůbeže, v osmi z nich šlo o problémy s ventilací při vysokých teplotách. Zahynulo při nich kolem 100 000 kusů drůbeže, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Je to přibližně stejný počet, jako se vybil při loňské epidemii ptačí chřipky. V ČR se loni chovalo kolem 148 milionů kusů drůbeže.

Veterináři připomínají, že chovatelé by měli být v horkých dnech obezřetní, a starat se mimo jiné i o pitný režim zvířat, u hospodářských zařízení by měli mít zajištěnou ventilaci a náhradní zdroje energie. "Dá se říci, že nejvíce hromadných úhynů každoročně připadá na letní měsíce zejména v závislosti na počtu horkých dní," uvádí Vorlíček. Nejčastěji hynuli brojleři. "Při dalších úhynech byl určující požár, stres a v jednom případě byla drůbež málo životaschopná," dodal.

Chovatelé by tak v současném teplém období měli dbát na pohodu zvířat, věnovat zvýšenou pozornost napájení, chlazení a větrání. Veterináři se nyní také preventivně zaměří na kontrolování dodržování chovatelských povinností, které právě s teplým počasím souvisí. "V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Tato povinnost se týká všech hospodářství, kde větrání závisí na umělém větracím systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů s odpovídajícím výkonem," připomíná mluvčí. Ve velkochovech prasat a v kravínech je při extrémních teplotách vhodné zvířata chladit sprchou. Zvířata na pastvě, hlavně krávy a ovce, musí mít na pozemku možnost, kde by si mohla odpočinout ve stínu, také musí mít zajištěné zdroje vody. Podle veterinářů vypijí dospělá prasata 25 litrů vody za den, ovce 20 litrů, dospělý skot 40 litrů a dojnice mezi 100 a 180 litry denně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down