Celková tuzemská spotřeba vajec se v loňském roce zvedla o 101 miliónů na 3,174 miliardy kusů. Spotřeba na obyvatele vzrostla na 306 kusů za rok proti 297 kusům v roce 2000. Uvádí to ve svém šetření údajů ministerstvo zemědělství.
Výroba vajec činila loni 3,189 miliardy kusů, což je
meziroční nárůst o čtyři procenta. Ceny zemědělských výrobců se přitom podle MZe překvapivě meziročně snížily o 2,5 procenta a průměr činil 1,92 koruny za kus. Spotřebitelské ceny vajec tříděných na rozdíl od farmářských cen za poslední dva roky stagnují a pohybují se kolem 2,75 koruny za kus, uvedlo ministerstvo.
Mírný převis produkce nad spotřebou loni vytvořil prostor pro vývoz. Proti roku 2000 bylo opět saldo zahraničního obchodu s vejci kladné, když ČR exportovala 60,6 miliónu kusů a importovala 45,8 miliónu kusů.