Loni se zvýšila spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 0,7 procenta

Loni se v České republice meziročně zvýšila spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 0,7 procenta na 12,8 milionu kilogramů. Dlouhodobě však spotřeba klesá, například oproti roku 2012 to bylo snížení o 7,35 procenta. Uvádí to materiál Ministerstva zemědělství, který v pondělí dostane pro informaci vláda. Podle ministerstva se mohla spotřeba zvýšit proto, že se v poslední době snižuje počet povolených látek, což vede k vyloučení tradičních látek. Následně je zemědělci nahrazují jinými, s nižší účinností.

Předloni se podle materiálu prudce zvýšilo množství nálezů pesticidních látek a jejich metabolitů v pitných vodách. Počet nálezů s překročením limitní hodnoty se vyšplhal na 358 oproti osmi v roce 2014. V roce 2015 odborníci zkontrolovali 98 337 vzorků. "Většina těchto nadlimitních nálezů pochází z Jihomoravského kraje. Důvodem není mimořádné použití přípravků na ochranu rostlin v tomto kraji ve srovnání s ostatními oblastmi ČR, ale skutečnost, že Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, která nebyla spokojena s necíleným monitorováním ze strany provozovatelů, nařídila provozovatelům vodovodů předepsaný rozsah analýz pesticidních látek," dodává resort. Jak se bude tento trend rozšiřovat i v ostatních krajích, očekává ministerstvo zvýšený nárůst i v dalších krajích a problémy s dodržením kvality pitné vody u výrobců. "To potvrzují i předběžné výsledky za rok 2016, které zatím nejsou v úplnosti k dispozici," uvádí úřad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down