20.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňská úroda ovoce byla nadprůměrná

Sklizeň ovoce v sadech pěstitelů byla loni v dlouhodobém porovnání vyšší zhruba o čtyři procenta a dosáhla 183 817 tun. S rokem 2007 není loňská sklizeň plně srovnatelná, protože předloňskou úrodu zdecimovaly tehdejší jarní mrazy a s pouhými 143 tis. tunami ovoce šlo o nejnižší sklizeň od roku 1995. Výsledky sklizně zveřejnila na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové Ovocnářská unie ČR.

"Loňská úroda se přitom čekala ještě o něco vyšší, protože sady byly po roce 2007 odpočaté," řekl tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Objem sklizně vždy závisí na jablkách, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku. Jablek se loni sklidilo 156 697 tun, což bylo meziročně o 39 procent více. V porovnání s dlouhodobým průměrem za léta 2001 až 2007 byla úroda jablek vyšší asi o šest procent.
Významný nárůst sklizně zaznamenali loni pěstitelé vedle jablek i u broskví, u nichž úroda vzrostla o 30 procent na 3883 tun. Naopak pokles o téměř 50 procent na 2651 tun loni utrpěli pěstitelé meruněk. Důvodem byly nepříznivé podmínky během květu meruněk.
Po předloňském totálním výpadku byla loni vysoká úroda i v zahrádkách a alejích u cest, které ovocnáři do svých statistik nezahrnují. V neošetřovaných sadech je v sudých letech vysoká úroda pravidlem. "Úroda jablek v zahrádkách a alejích loni dosáhla kolem 200 tis. tun. Většina zůstala nesklizena," řekl Ludvík.
Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých intenzivních sadech se každoročně pohybuje nad jednou miliardou korun. Podle posledních dostupných údajů z roku 2007 dosáhla hodnota ovoce z produkčních sadů, které se u nás rozkládají na ploše přes 17,8 tis hektarů1,46 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down