07.02.2001 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňské sucho způsobilo zelinářům škody přes 300 milionů korun

Škody za více než 300 miliónů korun způsobilo tuzemským pěstitelům zeleniny loňské sucho, kvůli kterému museli zemědělci část ploch osetých zeleninou zaorat.

Na zbylých polích byly výnosy nižší než v minulých letech. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
Mimo jiné řekl, že nejvíce byly rozmary počasí postiženy kořenové zeleniny a výsevy košťálovin, rajčat a okurek. „Část porostů se musela znovu vysévat, mnohé zůstaly prořídlé a nestejnoměrné. Navíc náklady na závlahy v období sucha byly enormní,“ upozornil Zeman.
Dodal, že suchem sužovaným zelinářům loni částečně pomohlo srpnové deštivé počasí a poměrně teplý podzim. „Díky tomu jsme mohli většinu zeleniny sklidit s malými ztrátami za pěkného počasí,“ řekl Zeman.
Podle informací unie činila celková sklizeň zeleniny v roce 2000 238 000 tun a byla loni meziročně nižší o devět procent. Hektarové výnosy pak v porovnání s rokem 1999 klesly o pět procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down