Loňský rok byl pátým nejteplejším od roku 1961

Loňský rok byl podle průměrné roční teploty vzduchu pátým nejteplejším za sledované období od roku 1961. Průměrná teplota vzduchu byla 9,2 stupně Celsia. Srážkově byl loňský rok normální, průměrný roční úhrn srážek byl 634 milimetrů. Vyplývá to z hydrologické ročenky za rok 2022, kterou publikoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lidé si v ní mohou přečíst souhrnné informace o množství i jakosti vod v Česku za rok 2022. ČHMÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

V ročence lidé najdou komplexní hodnocení roku z pohledu klimatologické charakteristiky i hodnocení povrchových a podzemních vod v loňském roce. Z dat vyplývá, že celkový odtok vody z povodí byl loni podprůměrný až silně podprůměrný. Závěrovými profily hlavních vodních toků proteklo podle hydrologů 49 až 76 procent dlouhodobého ročního průměru. Nejvíce podprůměrný byl březen, kdy až na výjimky nedosahovaly průtoky ani 50 procent měsíčního průměru.

Největší zápornou odchylku od dlouhodobého průměru pozorovali hydrologové loni na řece Jihlavě v jihomoravských Ivančicích, kde proteklo jen 45 procent dlouhodobého průměru. Málo vody odteklo i v řece Dyji, v profilu v Ladné na Břeclavsku doteklo jen 49 procent dlouhodobého průměru.

Hladina podzemních vod pod normálem

Hladina podzemních vod v mělkých vrtech a pramenech byla v loňském roce mírně až silně pod normálem. Situace v jednotlivých regionech se lišila. V dílčích povodích Ohře, Dolního Labe a ostatních přítoků Labe a Lužické Nisy a ostatních přítoků Odry trvalo mírné nebo silné sucho. Naopak v dílčích povodích Horní a Dolní Vltavy a Berounky hladina stoupala a v prosinci byla mírně nebo silně nad normálem.

U hlubokých vrtů trvalo sucho z předchozích let. Jen ve východních Čechách a na Moravě bylo během jara možné pozorovat přetrvávající zlepšení stavu hladiny z předešlého roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down