12.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský rok byl pro jihočeské pěstitele jedním z nejhorších

Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu zemědělci na jihu Čech měli loni jednu z nejhorších úrod obilovin a řepky za posledních několik let.

Z polí zde pěstitelé sklidili celkem 580.312 tun obilovin, což bylo meziročně o pětinu méně. U obilí, které zaujímá největší podíl orné půdy, sklízeli z hektaru v průměru 3,66 tuny, v celé ČR to bylo 4,17 tuny, podobně na tom byli vyjma roku 2004 naposledy před čtyřmi lety, kdy hlásili výnos 3,55 tuny z hektaru. Tehdy ale oseli o 30 tisíc hektarů méně.
Loňskou úrodu výrazně ovlivnilo špatné počasí. Vytrvalé deště způsobily klíčení zrna v klasech, polehnutí porostů i plísně. Pěstitelé proto měli vyšší náklady na naftu a na sušení obilí. Někteří museli svou úrodu zaorat. Na poklesu se podílel i úbytek osetých ploch. Skladba plodin se ale podle Hany Hricové z krajské agrární komory v tomto roce výrazněji měnit nebude.
Případné zatravňování orné půdy by se zemědělcům zase ekonomicky nevyplatilo. "Je to sice zajímavé dotačně, ale pouze pro méně příznivé oblasti, například v podhůří," uvedla Hricová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down