15.02.2012 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský rok byl vinaře nadprůměrný

Vinaři loni sklidili dvojnásobek hroznů oproti katastrofální neúrodě roku 2010. Na zhruba 16.000 hektarech plodících vinic nasbírali přes 91.000 tun hroznů. Sklizeň je mírně nižší, než jaká byla v úrodných letech 2007 a 2008. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka byl loňský rok nadprůměrný v kvalitě i množství. "Pěstitelé měli po dvou špatných letech dostatek a také ceny za hrozny byly vyšší než loni, takže si mohli smazat ztrátu," řekl Půček. Podle něj pěstitelé dostali za kilogram hroznů průměrně 17,3 koruny. Zisk z tvořil asi 15 procent z prodejní ceny. V ČR se podle statistik Svazu vinařů, které mají odlišnou metodiku než ČSÚ, loni sklidily hrozny za 1,7 miliardy korun, což je dvojnásobek roku 2010. Poměrně vysoký byl i výnos z hektaru. Podle Půčka překročil desetiletý průměr a dosáhl hranice 6,0 tuny na hektar. ČSÚ uvádí 5,7 tuny z hektaru.
Vinaři v ČR vyprodukovali loni asi 670 tisíc hektolitrů vína. "Znamená to asi třetinu roční spotřeby vína u nás," uvedl Půček. Celkem 36 procent sklizně tvořily modré hrozny, které se využívají na výrobu červeného nebo růžového vína. Zejména spotřeba růžového vína v ČR roste. Loni na jeho výrobu vinaři použili sedm procent sklizených hroznů.
Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 20 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou. V zemích EU je podle Svazu vinařů průměr 32 litrů. Rozloha vinic v ČR aktuálně činí podle ČSÚ 16 tisíc hektarů, podle svazu je to asi 17 tisíc hektarů. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down