10.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský rok nebyl pro společnost jednoduchý

Minulý rok nebyl vůbec jednoduchý. V jeho průběhu byl totiž obrovský tlak na cash-flow z důvodu mnohonásobného růstu vstupních nákladů zejména pro živočišnou výrobu a potravinářský provoz. Uvedl to Zbyněk Myšák, předseda představenstva akciové společnosti ZOPOS, která hospodaří na 1920 hektarech zemědělské půdy v oblasti východních Čech, na setkání s novináři v Praze.

Připomněl, že jednotková cena průmyslových hnojiv v případě této společnosti vzrostla meziročně o 340 procent, cena elektrické energie při započítání všech složek ceny o 100 až 120 procent. Cena silové energie pak stoupla více jak trojnásobně. Ceny nakupovaných krmiv vzrostly o 30 až 50 procent. „Asi o deset procent nám pak stouply mzdové náklady,“ podotkl s tím, že je nutno si uvědomit, že celou řadu těchto vstupů musíme nakupovat s předstihem, tedy v předplatbách, a to dlouhé měsíce, či dokonce roky před jejich realizací v našich finálních produktech, než se tedy promítnou v tržbách. „Ve výhledu příštího roku bohužel musíme počítat ze situací, že vesměs všechny nákladové položky porostou, což platí pro hnojiva, plyn, elektrickou energii, náklady na půdu a pachtovné, mzdové náklady a náklady na nově pořízené investice. Úsporu lze předpokládat asi jenom u pohonných hmot. Skot budeme krmit vlastními krmivy, která již byla pořízena za vysokých nákladů,“ míní. Firma ZOPOS má tradiční výrobní zaměření se silnou živočišnou výrobou, jako jedna z mála se specializuje na výrobu mléka a produkci vepřového masa.  Dlouhá léta provozuje i navazující masnou výrobu s několika obchody. Tento provoz byl předcházející covidovou a energetickou krizí zasažen nejvíce, a proto jej pro následující období musí firma omezit. Jako podpůrný prvek živočišné výroby provozuje ZOPOS ještě bioplynovou stanici. „Nesmíme zapomínat, že náklady se nám v příštím roce zvýší rovněž v důsledku aplikace nových nařízení vyplývajících z nové společné zemědělské politiky, díky které nám budou klesat dotace,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down