02.03.2009 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský zisk je meziročně o třetinu nižší

Hospodářský výsledek českého zemědělství za minulý rok dosáhl podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 9,7 miliardy korun, což je přibližně o 30 procent méně než v rekordním roce 2007, kdy činil 13,7 miliardy korun. Produkce zemědělství loni podle těchto zjištění činila 117,1 miliardy korun. Rostlinná výroba představovala 61,1 miliardy korun a živočišná 51,2 miliardy korun.

"Celkově hodnotíme dosažený hospodářský výsledek zemědělství za rok 2008 jako příznivý, zejména v porovnání s roky 2005 a 2006, které jsou porovnatelné a kdy byl dosažen hospodářský výsledek na úrovni sedmi miliard korun," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Ze srovnání vypadl rok 2007, který byl podle MZe zejména z hlediska nárůstu cen mimořádný. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba označil dosažený zisk za doběh úspěšného roku 2007.  Na druhém nejlepším výsledku českého zemědělství od vstupu do EU se podle něj podílela zejména první polovina roku, ve které ještě panovaly vysoké výkupní ceny. "Od loňských žní nastal velký pokles výkupních cen zemědělských komodit, který trvá i v letošním roce," upozornil. Výrobní ceny v zemědělství se podle ČSÚ v lednu meziročně snížily o 26,8 procenta. Ceny mléka byly nižší téměř o třetinu, ceny obilovin o 44,5 procenta. "Pokud se nezvýší ceny mléka a pokud se nevrátí ceny obilí na úroveň roku 2007, zemědělci zisk nevykážou," řekl Veleba. České zemědělství by v tom případě v roce 2009 skončilo poprvé od vstupu ČR do Evropské unie ztrátou, dodal. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského by při pokračování současné úrovně cen ztráta agrárního sektoru v letošním roce činila pět až šest miliard korun.
Největší podíl na zemědělské výrobě v tuzemsku, více než pětinu, zaujímají obiloviny. Včetně osiva v běžných cenách přinesly rolníkům 25,48 miliardy korun, v roce 2007 to bylo 30,8 miliardy korun. O něco méně připadalo na výrobu mléka, a to 22,5 miliardy korun. Technické plodiny se na výsledku podílely 16,3 miliardy korun, z toho olejniny a olejnaté plody 11,9 miliardy korun, meziročně o dvě miliardy více.
Celkový odhadovaný objem dotací na výrobky byl loni 2,57 miliardy korun, z toho 377 milionů na rostlinné a 2,2 miliardy korun na živočišné výrobky. V roce 2007 celkový objem dotací na výrobky byl 2,72 miliardy korun.  I přes vyšší sklizeň obilovin nastal u rostlinné produkce pokles tržeb proti roku 2007. Hlavním důvodem bylo prudké snížení cen obilovin, především pšenice a kukuřice na zrno, a brambor. Na hrubém domácím produkctu se české zemědělství podílelo vloni 1,89 procenta, na celkovém zaměstnanosti zhruba 2,9 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down