Loňský zisk se meziročně snížil

Loňský zisk v zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu v minulém roce meziročně snížil o 800 milionů korun na přibližně 9,1 miliardy korun. V roce 2020 činil 9,9 miliardy korun. Další a větší pokles lze čekat letos, kdy se ještě více projeví  soustavně se zvyšující inflace i zdražování vstupů a to, že se nůžky mezi cenami vstupů a cenami placenými zemědělcům stále více rozevírají. Uvedl to na společném zasedání výboru a kontrolní komise Zemědělského svazu ČR, které se konalo minulý týden ve Větrném Jeníkově, předseda svazu Martin Pýcha. 

Pokud se dynamika meziročního snižování zisku letos zdvojnásobí, což podle Pýchy nelze vyloučit, pak lze v zemědělství za letošní rok očekávat v absolutní hodnotě zisk okolo sedmi miliard korun. „Ta situace je velmi složitá. Máme tady geopolitické problémy, napětí v Evropě, válku na Ukrajině. Do toho růst světových cen komodit,“ přiblížil Pýcha s tím, ež k tomu ještě přispívá ekologický tlak ze strany Evropské komise. „Ekonomický dopad toho všeho je brutální,“ konstatoval předseda. V souvislosti s akcentem na zajišťování čistoty klimatu v zemědělství v rámci Green Dealu zástupci svazu poukázali na to, že v Evropě se se má produkce snížit, aby se klima mohlo více vyčistit, ale v zámoří agrární produkce stoupá dál, kácení pralesů pokračuje a celosvětové znečištění se tak zvyšuje. Přitom hlavní konkurent EU, kterým jsou Spojené státy americké, zelené strategie od počátku posuzuje kriticky a u sebe je rozhodně zavádět nebude, protože omezují zemědělskou produktivitu, sdělil svaz. Podle Pýchy více než polovina zemědělských podniků v České republice plánuje kvůli očekávaným změnám v dotační politice omezit svoji produkci. Do finančních problémů se tak dostávají především ty firmy, které jsou zaměřeny na živočišné výrobky, méně pak pěstitelé a zpracovatelé rostlinných výrobků. Výkupní ceny některých zemědělských komodit, hlavně ceny jatečných prasat, ale i drůbeže, jsou tak nízké, že i s vyššími dotačními podporami, než jaké jsou u nás, se evropští zemědělci, například v Německu, dostávají do existenčních potíží, sdělil. Setrvale nízké a podnákladové ceny drtí zemědělské firmy bez ohledu na výši obdržených dotací a také bez ohledu na jejich velikost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down