Madetě stouply tržby o pětinu na 7,2 mld., zisk klesl o 14 procent

Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 7,23 miliardy korun. Meziročně stouply o 21,7 procenta. Zisk po zdanění klesl o 14 procent na 212,9 milionu. Provozní zisk byl 252,4 milionu, meziročně zhruba o pětinu nižší. Loňský rok označila firma za velmi obtížný. Vyplývá to z výroční zorávy zveřejněné ve Sbírce listin. Mlékárně výrazně poklesla rentabilita tržeb, a to téměř o 30 procent, sdělila Madeta v tiskové zprávě.

"Velmi obtížný hospodářský rok. Obtížnost hospodářského roku spočívala v dopadech energetické krize a abnormálním nárůstu všech nákladů ve všech oblastech. Závěrečný účet, pokud jej považujeme za úspěšný, podtrhuje stabilitu firmy a správnost investic. Vytváří současně nadějnou perspektivu hospodaření také v následujícím roce," uvedl ve výroční zprávě generální ředitel Madety Milan Teplý. Čistý obrat mlékárny dosáhl loni 7,37 miliardy, meziročně stoupl o 21,8 procenta. Zisk před zdaněním klesl o 13,4 procenta na 266,3 milionu.

Růst nákladů

Loni nepředvídatelně a "obrovsky" narostly ceny prakticky všech firemních vstupů, uvedl Teplý. "Jednalo se zejména o obalový materiál, energie, pohonné hmoty, ale také mzdové náklady, služby, a především syrové kravské mléko," uvedl v tiskové zprávě Teplý.
Madeta se proto věnovala efektivnímu řízení nákladů, hledala řešení, aby dopady dražších vstupů na výsledky minimalizovala. Zavedla řadu úsporných opatření a investovala, aby byla efektivnější a dosáhla energetických úspor. "Ale ani rostoucí cena naší produkce na výstupu nedokázala plně kompenzovat růst cen našich vstupů a opět došlo k meziročnímu poklesu zisku," uvedl Teplý. V roce 2021 měla firma zisk po zdanění 247,6 milionu Kč, proti roku 2020 klesl o pětinu.
Hospodářský výsledek roku 2022 skončil pod očekáváním vedení společnosti. "S ohledem na velmi turbulentní období je však výsledek možné označit za ještě uspokojivý," dodal Teplý.

Modernizace

Sýr Niva - mlékárna Madeta


Loni zmodernizovala Madeta v Českém Krumlově výrobu plísňového sýra niva. Kapacita závodu se rozšířila téměř o polovinu, denně může vyrobit až 21 tun sýru ze 180 000 litrů mléka. Do proměn tam firma investovala 250 milionů Kč, v budoucnu plánovala robotizované vyklápění sýrových bochníků z forem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down