Mlékárenský svaz: Loňský pokles poptávky po mléčných výrobcích v ČR pokračuje

Loňský pokles poptávky spotřebitelů po mléčných výrobcích v Česku zřejmě pokračuje. Nákupní ceny mléka se od začátku roku snižují. Mlékárny se to snažily promítat do cen svých výrobků, aby podpořily jejich prodejnost, což se ale ne vždy projevilo v obchodech, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček na tiskové konferenci v Přibyslavi. V příštích měsících budou podle jeho předpokladu ceny mléčných výrobků stabilní, nebo se spíše směrem k Vánocům budou mírně snižovat.

Spotřeba mléka a mléčných výrobků v Česku loni klesla po dlouhé době. V meziročním porovnání to bylo o 6,4 procenta na 249 kilogramů na osobu a rok. "Bohužel pokles spotřebitelské poptávky pokračuje, není to záležitost pouze České republiky. Je to záležitost celoevropská, ba celosvětová," řekl Kopáček.

Snížený výroby

Statistické výsledky za letošek ještě nejsou. Snížení výroby je ale podle předsedy patrné u čerstvých mléčných výrobků, hlavně jogurtů a zakysaných mléčných výrobků, a například i mléčných dezertů, specialit a másla, uvedl. Produkce se zvýšila u přírodních sýrů a tvarohů.
Náklady mlékáren se letos po nárůstu v minulém roce ustálily, včetně plateb za energie. "Já můžu potvrdit, že řada mlékáren už promítla ty snížené vstupy do svých cen, nicméně se to zatím neprojevilo ve všech případech na pultech a regálech v obchodě," řekl Kopáček.
Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová uvedla, že ceny potravin neurčují zemědělci a potravináři, to podle ní dělají obchodní řetězce. V poslední době se podle ní poukazuje na to, že měli potravináři vysoké zisky. "A nikdo si neuvědomí, že z obratu jsou to třeba dvě tři procenta," uvedla Večeřová. Firmy by podle ní kvůli investicím potřebovaly zisk alespoň na úrovni od tří do šesti procent.

Ceny mléka

Mléka je dostatek. Jeho nákupní cena v Česku byla na počátku letoška podle Kopáčka nad 13 korunami za litr, v meziročním srovnání vzrostla o 31,5 procenta. V červenci už klesla pod deset korun za litr, za srpen by mohla být do 9,80 koruny. "Nyní bych viděl, že bude tak přibližně dva měsíce stagnovat a pak se bude mírně posouvat nahoru," řekl. V nákupní ceně mléka se podle něj odráží to, že je v zimním období mléka méně. Cena surového mléka je stále vyšší než v jiných zemích, například v Německu, Polsku nebo na Slovensku, uvedl.

Sklenice mléka


Předseda mlékárenského svazu, stejně jako ředitel Agrární komory ČR Václav Suchan, kritizoval zrušení některých národních dotačních titulů. Podle něj to snižuje schopnost českých firem konkurovat zahraničním výrobcům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down