Mají Evropskou cenu obnovy vesnice

Obec Ratměřice, držitelka celorepublikového titulu Vesnice roku 2010, se neztratila ani v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2012, která proběhla pod heslem Na stopě budoucnosti. V silné konkurenci Ratměřice postoupily mezi dvanáct finalistů a získaly titul vicemistra Evropy. Informovala o tom Jaroslava Tůmová která mediálně zastupuje obecně prospěšnou společnost Posázaví.

Odměnou jim byla cesta na vyhlášení výsledků do rakouského Langeneggu, Vesnice Evropy roku 2010. Na zkušenou se tam na konci září vypravil z Ratměřic autobus plný lidí. „Všechno to tam spolu se mnou zažívalo dalších 50 zástupců ratměřických spolků. Bylo to jednak poděkování za jejich práci pro obec, ale také zajímavá příležitost vidět, jak to funguje jinde a co všechno můžeme pro rozvoj obce ještě udělat,“ zhodnotil cestu starosta Ratměřic Viktor Liška.
„Převzali jsme Evropskou cenu obnovy vesnice za celistvý, udržitelný a mottu soutěže odpovídající rozvoj výjimečné kvality z rukou rakouského ministra zemědělství Nikolause Berlakowiche, hejtmana spolkové země Vorlarlberg Markuse Wallnera a představitelů Evropské asociace pro rozvoj a obnovu venkova, kteří soutěž organizovali,“ dodal starosta. Vítězem soutěže se stala švýcarská obec Vals. „Je nepředstavitelné, že jsme se dostali tak daleko. Když jsme v roce 2009 získali v soutěži Vesnice roku Modrou stuhu, tvrdil jsem, že je to vrchol, že už nemá cenu se hlásit výš, že na zlato nemáme, natož abychom se stali vicemistry Evropy,“ vzpomněl Viktor Liška.
Ratměřičtí se v Langeneggu zúčastnili také velkého „evropského tržiště“, na kterém se prezentovalo 35 evropských regionů ze dvanácti zemí. „Inspirující byl už samotný Langenegg, který má například svoji měnu platnou ve vybraných místních obchodech. Podporuje komunitní rozvoj i místní ekonomiku. Zajímalo nás také, jak tam pracují s obnovitelnými zdroji, mají třeba naučné stezky propagující jednotlivé druhy energie. Bylo to moc zajímavé,“ dodal Viktor Liška. Na odborných fórech se pak zapojili do řešení otázek budoucnosti venkovských evropských oblastí.
Ratmeřičtí v rámci tržiště prezentovali nejen svou obec, ale také Mikroregion Džbány, Posázaví a Kraj blanických rytířů. Našli si čas i na výlety k alpským velikánům a na zábavu zejména s moravskou a slovenskou výpravou. „Užívali jsme si zasloužené pozornosti ostatních Evropanů a byli jsme hrdi na své úspěchy,“ shrnul starosta. Zájezd byl podle něj plný inspirace a zajímavých podnětů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *