15.01.2003 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majitelé honebních pozemků se chtějí spojit

Majitelé honebních pozemků na Třebíčsku se snaží o vytvoření celostátního sdružení, které by hájilo jejich zájmy. K činnosti je vyburcovala chystaná novela zákona o myslivosti, kterou považují za diskriminační.

Počátkem ledna vytvořili přípravný výbor a vyzvali všechny majitele honebních pozemků, aby se sešli a zvolili své delegáty na krajské konference. Řekla to členka přípravného výboru Věra Petrová.
Členové výboru se podle ní rekrutují z malých a středních lesních a zemědělských hospodářství, která jsou nejohroženější skupinou a o které se, jak řekl, nikdo nestará. Lesní zvěř spásá jejich úrodu a ničí lesní porosty, ale v okamžiku, kdy ji myslivec zastřelí, patří jemu. Myslivecké sdružení tedy hospodaří bez nákladů a rizik, zato s velkými a nekontrolovatelnými příjmy, řekla a dodala, že zájmy myslivců hájí i ministerstvo zemědělství, které nově vytvořilo útvar státní správy myslivosti.
Majitelé podle ní uvítali rozhodnutí Senátu, který ve čtvrtek vrátil novelu mysliveckého zákona do Poslanecké sněmovny a navrhl posílit oproti poslanecké verzi postavení vlastníků pozemků. Podle Petrové v novele nejde o myslivost, ale z devadesáti procent o zkrácení práv majitelů honebních pozemků. Její přijetí v navrhovaném znění by podle ní umožnilo vytunelovat majetek nejen soukromých vlastníků, ale i státu a obcí. Například členové by měli svým majetkem ručit za závazky honebních společenstev a zároveň se rušila povinnost svolat nejméně jednou za rok valné hromady. Platný zákon o myslivosti podle ní vytváří alespoň nějakou rovnováhu mezi zúčastněnými; poslanecká novela tuto rovnováhu porušuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down