15.10.2018 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majitelé lesů žádají ministra Tomana, aby získal peníze na ztráty lesníků

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby požádal vládu a sněmovnu o peníze na úhradu ztrát, které lesníkům vznikají při prodeji dřeva poškozeného kůrovcem. V otevřeném dopise ministrovi vlastníci lesů také chtějí, aby na vládní úrovni inicioval přijetí opatření pro účinné řešení kalamity v lesích napříč resorty. Jde například o zajištění vagonů pro převoz vytěženého dřeva a víz pro zahraniční pracovníky.

"Na základě praktických zkušeností našich členů musíme bohužel konstatovat, že přísliby zástupců jednotlivých resortů na kulatých stolech nejsou naplňovány," uvedl předseda SVOL František Kučera v dopise. SVOL má přes 620 členů, kteří se starají o více než 15 procent výměry lesů v ČR. Ztráty způsobené poklesem výkupní ceny u dřeva poškozeného kůrovcem odhaduje sdružení u nestátních lesů na pět až šest miliard korun.

"Bez pomoci státu budou vlastníci lesů nuceni rezignovat na boj s kůrovcem, jejich firmy čeká likvidace, zaměstnance propuštění a lesní majetky ekologická katastrofa," stojí v dopise. Mezi pomocná opatření sdružení uvádí i zajištění dotací na opravu infrastruktury pro obce nebo zpracovatelské provozy či energetické využití kůrovcového dříví.

Vlastníci nestátních lesů si v dopise stěžují na snahy o direktivní zavedení vysokého podílu takzvaných melioračních a zpevňujících dřevin. Rychlá změna skladby lesů je podle SVOL nerealistická. "Nejen z hlediska nedostatku vhodného osiva a sadby, ale také s ohledem na finanční náročnost založení listnatých porostů a následnou péči o ně," uvedli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down