Majitelé lesů žádají Senát a sněmovnu o pomoc v boji s kůrovcem

Vláda by měla podle soukromých vlastníků lesů co nejrychleji přijmout důležitá opatření k zabránění dalšího šíření kůrovcové kalamity, která je v Česku podle nich kritická. Jak uvedlo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL), žádají proto poslance a senátory, aby v této souvislosti spolupracovali s ministerstvem zemědělství a vládu k přijetí těchto opatření přiměli.

Dosavadní pomoc ze strany státu byla podle něj pomalá a nedostatečná, a kalamita svým rozsahem tak ohrožuje další části republiky. Předseda Komory soukromých lesů Richard Podstatzký uvedl, že kalamita se dostává mimo úroveň zvládnutelnosti vlastníků a správců lesa, kteří využívají všech možností v rámci platné legislativy. Dodal, že ke zpracování kalamitního dříví není v ČR dostatek kapacit.

"Bez okamžitých opatření a pomoci ze strany vlády a parlamentu hrozí zásadní ohrožení krajiny a plnění všech funkcí lesa pro společnost na rozsáhlých územích," uvedl Podstatzký.

V dopise, zaslaném předsedkyni sněmovního výboru pro životní prostředí, předsedům parlamentních komor a ministru zemědělství, vlastníci lesů současně navrhují několik opatření, která by měla zabránit šíření kůrovce. Mezi návrhy zmiňují okamžité vyhlášení stavu nouze v postižených krajích, možnost leteckého postřiku proti kůrovci, podporu dopravy a skladování kalamitního dříví nebo podporu zaměstnanosti v lesním hospodářství. Za důležité vlastníci lesů považují také to, aby se v době kalamity nerozšiřovala bezzásahová území. Vedle toho je nutné ale přijmout i systémová opatření, jako je podpora produkce sadby v lesních školkách nebo změna některých opatření ze zákona o lesích, dodávají.

Objem dřeva napadeného kůrovcem byl loni téměř 5,5 milionu krychlových metrů. Nejhorší je situace na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, dále na jihu Kraje Vysočina a v části Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž nejpostiženější jsou smrkové porosty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down