Majitelé statku se rozhodli pro specializaci

Vzhledem k tomu, že nedisponují velkou výměrou, chtěli se majitelé Levandulového statku v Bezděkově u Úsova na Olomoucku specializovat. „Zprvu jsme pěstovali bylinky, po čase jsme se zaměřili hlavně na levanduli,“ uvedl jeho zástupce Lukáš Drlík pro týdeník Zemědělec na letošní první Selské slavnosti pro rodiny s dětmi, kterou počátkem července pořádala Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Tato akce se konala souběžně s třetím ročníkem Bezděkovského levandulového festivalu.

Předseda ASZ Jaroslav Šebek při slavnostním zahájení slavnosti připomněl, že tato organizace sdružuje po celé republice 7500 sedláků, rodinných farem. „Jsme na ně velmi hrdí, protože dělají čest českému selskému stavu,“ prohlásil a poukázal na to, že Levandulový statek obsadil vloni čtvrté místo v celostátní soutěži ASZ Farma roku. „Pokud bude takových statků více, budeme mít nejen spoustu zajímavých výrobků, ale tyto farmy přispívají k tomu, aby vesnice byla tím, co bývala,“ řekl. Manažerka Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio Kateřina Urbánková přivítala, že se na této farmě se hospodaří v režimu ekologického zemědělství, což je přirozený způsob hospodaření. Lukáš Drlík s partnerkou Veronikou Pejšovou se vydal ve šlépějích svých prarodičů a předků, kteří na statku působili od 16. století. Sám na něm plně působí zhruba pět let. Prozradil, že práce na statku ho bavila již dříve, ale měl vlastní zaměstnání. Byl úspěšným manažerem v oblasti gastronomie a teprve později se mohl plně věnovat zemědělství. „Uvažovali jsme o tom, co by nás uživilo. Jelikož ke statku nepatří mnoho hektarů polí, nemohli jsme se moc rozmachovat, proto jsme hledali nějakou specializaci,“ zavzpomínal. „Ze zkušeností z gastronomie jsem věděl o velké poptávce po bylinkách,“ podotkl s tím, že zároveň nechtěl, aby se statek zabýval pouze prvovýrobou. V současnosti se tak vedle levandule věnuje i pěstování česneku, jahod, z bylinek pak měsíčku, mátě, meduňce. Připomněl, že v roce 2014 vysázel 500 rostlin levandulí na část prvního políčka, které se mu od té doby podařilo rozšířit na více než deset tisíc rostlin. Lukáš Drlík celkem obhospodařuje 5,5 hektaru zemědělské půdy, přičemž v současnosti levandule zaujímá 1,5 hektaru a plochu této plodiny chce dále rozšiřovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down